11.aprillil algusega kell 19 toimub Kloostri Aidas teine kohtumine Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvaste töörühma eestvedamisel toimuvast Kultuurikohviku sarjast. Lavale astuvad armeenia bänd „Atlas“ ja tšuvaši ansambel „Taraj“, õhtut juhib Jüri Muttika.
„Esimene Kultuurikohviku kohtumine toimus 13.märtsil ja läks väga hästi. Ukraina rahvalaule esitav „Svjata Vatra“ ja tšuvaši keeles esinev suhteliselt noor bänd „Taraj“ improviseerisid kontserdil ka koos ja see pakkus publikule suure elamuse,“ sõnas Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvuste töörühma juht Ljudmila Jamurzina.
Kultuurikohviku teine, 11. aprillil toimuv kohtumine viib meid idamaiste lauluviiside maailma. Armeenia pärimusmuusikat viljelev ansambel „Atlas“, multikultuursuse parim näide, on pärast mõningast pausi siinsetel lavalaudadel tagasi. Vahepeal on bänd pälvinud publiku sooja vastuvõtu nii Armeenias kui ka Prantsusmaal.
Atlase muusika on nagu mägilase villitud granaatõunavein – melanhoolse inimese tiivustab see igatsema midagi sama kättesaamatut, nagu on armeenlastele Ararati lumine tipp, mis lõõskavas päikeses silmi vidutama paneb, ning muretule annab see kange tahtmise vihtuda üht tormist tantsu. Üks on aga kindel – joovastavalt mõjub see kõigile.
Kontserdil saab näha ja kuulda Lähis-Idas laialt levinud pille nagu kanoon, ney, ud, darbuka, dhol, raamtrumm, riq, saz ja aprikoosipuust švi. Ansambli liikmed on Erle Võsa-Tangsoo, Brigitta Davidjants, Maka Voskanyan, David Davidjants, Olavi Kõrre, KillBaba, Dana Karjatse.
Taraj muusika on nagu siiditee, mis ühendab Ida ja Lääne. Nad laulavad idamaisete motiividega laule tšuvaši keeles Eestis. „Tegelikult on Taraj ise mitmekeelsuse hea näide – Eestis sündinud tšuvaš Aleksandr Aidarov, ingersoomlane Einar Muoni ja itallane Andrea Patron teevad tšuvaši muusikat Eestis“, lisab Jamurzina.
Kultuurikohviku kohtumised jätkuvad sügisel – oktoobris toimuval Hõimunädalal kohtuvad ansamblid „Ar-God“ ja „Svjata Vatra“, novembris „Atlas“ ja „Ar-God“.
„Kultuurikohvikut“ veab eest Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvuste töörühm. Eesti Folkloorinõukogu (EFN) valdkondliku keskseltsina on folklooriliikumise eestvedaja ja arendaja, kelle eesmärgiks on väärtustada pärimuskultuuri ja hoida selle järjepidevust.
„Kultuurikohviku“ piletid on saadaval Piletilevis ja kohapeal.
Comments are closed.