HARJUMAA PULMAKOMBESTIK XX SAJANDI ALGUSENI   

top feature image

HARJUMAA PULMAKOMBESTIK XX SAJANDI ALGUSENI   

Meie pulmapärimus ei ole midagi kauget ega keelatud käega katsuda nagu esemeid muuseumis, vaid paljud endised kombed on tegelikult mõnevõrra muutununa edasi kandunud ka tänapäevasesse pulma, mida oleme harjunud kogema.  

Pulma kujunemine ja kulgemine on endiselt kogukonna ühislooming. Pruutpaaril on ikka abis lähemad pereliikmed, sõbrad. Täna kaasatakse tihti ka eriala eksperte korraldajate ja vastutajate ning teatud rollide esindajate näol – muusikud, mõne konkreetse rituaali läbiviija külast, laulikud, kokad jms –, aga sisuliselt tehti seda ka 100 aastat tagasi. Ikka riietutakse just selleks pulmaks loodud kaunitesse rõivastesse (just pruutpaar), viiakse kingiks eelistatult raha (20. sajandi keskpaigas ja teises pooles oli see komme pigem kadunud), tänane avavalss on endisaegne pruudi esitlemine esimese tantsuga. Eelkõige on aga pulmade puhul muutumatu asjaolu, et toimub kahe suguvõsa liitmine uueks ühiseks hõimuks ja noorpaarist saab uus pere. Samuti on säilinud pulma kulgemise selgroog, mis nüüd areneb veidi teises järjekorras, aga siiski valmistatakse pulm ette, kogunetakse, liidetakse ametlike kommete ja oma tavadega uus paar abieluinimesteks ning viiakse läbi erinevaid mänge, rituaale jms, et vastsel paaril oleks õnne nii kodu kui lastega oma pikas eelseisvas tulevikus. 

On ka mitmeid kombeid, mida meile täna tundub, et on kohatu kasutada. Näiteks ei kõlba pruudil enam oma tugeva tervise tõestamiseks kogu pulmaseltskonna ees peeretada või ei elata nii avalikult kaasa pruutpaari pulmaööle ja selle ettevalmistusele.  

Loe tervet artiklit >> 

Käesolev artikkel on valminud Eesti Folkloorinõukogu pulmauurijate töörühma üle-eestilise pulmakombestiku kaardistamise raames. Nii see kui iga järgmine samas seerias ilmuv ülevaade keskendub erinevale piirkonnale ja põhineb Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi materjalides leiduvale. Sisult on iga artikkel kokkuvõte materjalidest, ent samas tulenevalt iga autori subjektiivsusest ja kogemusest erinev. 

Maikuus saab lugeda lähemalt Harjumaa pulmakommete konkreetsetest kasutusvõimalustest tänapäeval! 

Comments are closed.