KÄSITÖÖ ÕPITOAD

KÄSITÖÖ ÕPITOAD

SLAAVI KÄSITÖÖ

Tihti arvatakse, et nukud-amuletid on vaid iidsete aegade pärisosa, kuid nad võivad olla kasulikud ka tänapäeval. Paganluse aegadel olid taolised käsitsi valmistatud nukud iseenesestmõistetavalt iga slaavlase majas. Nukke valmistati tähtsate sündmuste ning tähtpäevade puhul. Usuti, et nukud kaitsevad kodu ja koduseid, abistavad majapidamises, tervendavad ja tugevdavad peresuhteid. Rituaalsete nukkude valmistamise traditsioonid on tänaseni säilinud. 

Kas teadsid, et…

  • … slaavi rahvakultuuris on igaks elujuhtumiks – rahvakalendri tähtpäevadeks, pööripäevadeks, aastavahetuseks või muuks tähtsaks elusündmuseks oma kindel nukk? Käsitöömeister Natalja Jampolskaja teab, kas vajad praeguses hetkes just rõõmukuulutamise, tervendavat või hoopis hea saatuse nukku.

TUTVU SLAAVI KÄSITÖÖ ÕPITUBADEGA!


MARI KÄSITÖÖ

Traditsioonilises kultuuris väljendab riietus kandja sotsiaalset seisundit, sugu, identiteeti ja väärtushinnanguid. Ajal, mil riideid valmistati käsitsi, oli peamiseks eristajaks kaunistuste süsteem. Üks keerulisemaid ja algupärasemaid rõivaste kaunistamise viise on tikkimine.

Rahvakultuuris on kaunistuste motiiv ja paiknevus seotud müstilise maailmatunnetusega. Mõnede ornamentide tähendus on välja selgitatud. Vanasti tähistasid geomeetrilised sümbolid vett ja maad, ring või ruut sümboliseeris taevatuld – päikest. Mustri tegemisel kasutati kõige vanemat „niitide lugemise järgi tikkimise“ tehnikat. Selleks, et kaunist geomeetrilist ornamenti saada, loeti käsitsi kootud kanga niite ja tehti selle järgi muster, kasutamata isegi tikkimisraami. „Täidetud“ tikandi tehnikas tikiti ornamendi kontuur musta niidiga ja ornament täideti loodusliku bordoopunase niidiga.

Kui soovite lähemalt tutvuda iidse mari tikkimistehnikaga, peate kindlasti tutvuma Eestis elava mari moedisaineri Natalja Lillega, kellel loomingus lõimuvad arhailised tikitud ornamendid ja moodsa aja jooned.

Kas teadsid, et …

  • … 26. aprillil tähistavad marilased mari sangari päeva. Pärimuse järgi langes sel kuupäeval Tšeremissi sõjas (maride ehk tšeremisside ja Venemaa vahel) maride vabadusvõitleja ja rahvuskangelane Boltuš. Sangari päeval oleks igati kohane valmistada endale traditsioonilise mari tikandiga käsitööese.
  • … iga aasta kolmandal oktoobri laupäeval tähistatakse hõimupäeva. Telli mari käsitöö koolitus ja ehi end sel päeval mari rahvusmustritega.

TUTVU MARI KÄSITÖÖ ÕPITUBADEGA!


UDMURDI KÄSITÖÖ

Iidsetest aegadest alates on naised tahtnud end kaunistada vääriskivide, helmeste, pärlite, müntide, teokarpide või tikanditega. Monisto on traditsiooniline naiste sotsiaalsele staatusele viitav kaelaehe, mis võis olla tehtud kullast, hõbedast või vääriskividest. See oli vara, mis oli kogu aeg omaniku valvsa pilgu all. Tänapäeval valmistatakse monistot ka õige lihtsatest ja käepärastest vahenditest – näiteks nööpidest.

Kas teadsid, et…

  • … soome-ugri naiste kohta öeldi, et neid on esmalt kuulda ja alles siis näha.  See kehtis loomulikult naiste puhul, kelle ehted s.h monisto oli valmistatud kõlisevatest müntidest.

TUTVU UDMURDI KÄSITÖÖ ÕPITUBADEGA!