Ukrainlaste lihavõttemunad tekitavad tänu oma filigraansetele mustritele imetlust kõigis, kes neid näinud. Algselt tehti pysankasid aga kaitse-eesmärgil erinevateks elusündmusteks, nagu lapse sünd, pulmad vms. Täna seostatakse nende tegemist peamiselt lihavõtetega. Katsetame kirjamist Valgas kasvanud ukrainlanna Hanna Dovha juhendamisel.
Vaata videot, et saada teada, kust pysankade kirjamise komme pärineb, kuidas seda edasi on antud ja mida mustrid räägivad valmistaja kohta.
Kirjamiseks läheb vaja:
- muna (toorest, keedetud või tühjaks puhutud)
- põlevat küünalt
- nõelpliiatsit ehk pysachokki
- paberit
- vedelal kujul värve
- lusikat
- salvrätikuid
Mida kasuta värvimiseks?
- Toidu- või munavärvidest tehtud segusid.
- Looduslikest materjalidest (nt kaselehtedest, puukoorest, sibulakoortest, marjadest jms) tehtud segusid.
- Segudele võib lisada värvi paremaks kinnistamiseks törtsu äädikat.
Kuidas kirjata?
- Valmista pysachok ette. Kraabi nõelpliiatsiga küünlavaha ja lase sel tule paistel veidi soojeneda. Tee mõned kontrolltõmbed paberil, et veenduda, et vaha jookseb hästi ja ei tilgu.
- Joonista esimese kihi mustrid. Soovi korral võid mustrid eelnevalt hariliku pliiatsiga munale joonistada. Kata esimese kihina vahal kõik jooned ja alad, mille puhul soovid, et need jääksid munakoore tooni. Vahaga kaetud ala ei võta värvi endasse. Kui kirjad tühjaks puhutud muna, kata kinni esimese kihiga ka selles olevad augud.
- Kasta esimese värvi sisse. Alusta värvimist alati kõige heledamast toonist. Tõsta muna lusikaga esimesse värvipurki ja hoia seda seal nii kaua, kuni saad soovitud tooni. Tõsta muna salvrätikule ja jäta kuivama. Soovi korral võid selle õrnalt kuivaks patsutada.
- Joonista ja värvi järgmise kihi mustrid. Korda 2. ja 3. töökäiku nii mitu korda, kui soovid. Iga kihi puhul kata vahaga kõik jooned ja alad, mille puhul soovid, et need jääksid eelmisena kasutatud värvi, sest uut tooni vaha alune pind külge ei võta.
- Puhasta vahast. Soojenda muna erinevaid kohti küünlaleegi kohal ja hõõru need seejärel kiiresti salvrätiku vastu puhtaks. Nii vabaned tahmastest kohtadest ja vaha alt tulevad esile kõik loodud mustrid.
Milliseid sümboleid kasutada?
- Päike, täht – kodu, armastuse, teekonna sümbol
- Maa
- Elupuu
- Bereginja – emand, mis kaitseb kõike
- Spiraalid ja laineharjad – lõpmatuse sümbolid
- Loomad
- Kala – naise, elu ja Jeesus Kristuse sümbol, seda on soovituslik kasutada ka nt lapseootel naistele kingitaval munal või neile naistele, kes sooviksid last väga saada
Millised tähendused on värvidel?
- Kollane – päikese, soojuse ja kodu värv
- Punane – armastuse ja kire värv
- Sinine – vee ja lõpmatuse värv
- Roheline – looduse ja energia värv
Hea teada!
- Kui kirjamisega tekib täpp kohta, kuhu sa ei soovi, siis seda enam muuta ei saa, sest sinna värv enam peale ei jää. Siis tuleb muster ümber mõelda.
- Pysachokki saab ka ise teha, kui puidust pulga sisse uuristada auk ja sinna paigutada hõbepaberist keeratud lehter. Selline abivahend vajab aga rohkelt harjutamist ja ei ole nii stabiilne kui valmiskujul müüdav. Vaata videot, kuidas nõelpliiatsit ise teha: https://www.youtube.com/watch?v=0Pn0Ui0fis8
Comments are closed.