UKRAINA LASTE TEISTMOODI PÄEV

top feature image

UKRAINA LASTE TEISTMOODI PÄEV

11. mail toimus Vanalinna Hariduskolleegiumis õppivatele ukrainlastele Folkloorinõukogu noorte poolt korraldatud ja läbi viidud teistmoodi päev, mille eesmärk oli pakkuda lastele vaheldust ja viia neid veidi kurssi eesti pärimusega. See tähendas, et 10 noort ukrainlast said joonistada ja kujundada rahvariideid ning mustreid, saades inspiratsiooni eesti rahvarõivastest ja -mustritest, tantsida ja mängida nagu meie, eestlased, läbi aegade seda oleme teinud, punuda käepaelu ning mängida erinevaid pille: kandleid, karmoškat, hiiukannelt ja väikest trianglit. Päeva lõpuks valmisid imeilusad käepaelad ja joonistused ning selgeks sai õpitud nii kanneldel kui ka tantsides “Siiri polka”.

Meile, noortekoja läbiviijatel, oli üllatav, et lapsed, kelle elu on juba varases eas palju muutunud, tulid tegevustega täie pühendumisega kaasa! Kui nad muusikaõpituppa tulid ja kandled kätte võtsid ning sõrmedega üle keelte tõmbasid, oli nende nägudel kirjeldamatu rõõm ja vaimustus! Viies ise õpituba läbi, sain sealt meeletult siira ja südamliku tagasiside. Uudishimulikel kandleõppijatel said ruttu selgeks I ja V akord ning juba saimegi koos “Siiri polkat” mängida. Kusjuures noorim osaleja oli 6-aastane ja vanim 15-aastane. Ukrainlased rääkisid, et ka neil on meie kandlega sarnane pill, banduura, ja karmoškale sarnane bajaan, mida isegi ühe poisi vanaisa pidavat mängima. Üks väike armas tüdruk rääkis, et mängib viiulit ja üks suurem, et tema mängib hoopiski kitarri.

Kunsti ja käsitöö töötoa juhendaja Kätrin Kuus rääkis, et enamus võtsid asja tõsiselt ja joonistasid väga ilusaid pilte. Nad näitasid neile ka Leigarite “Põhjamaa” videot, et neil tekiks suurem ettekujutus rahvariietest. Paelapunumine oli laste jaoks päris keeruline, aga paljud jäid oma tulemusega rahule ja näitasid teistele, mis nad tegid ning need, kes varem valmis said, tahtsid teha käevõru ka oma emale.

Kõige toredam kogu päeva juures oli näha sära laste silmades! Tõestatud sai taas, et muusika on maailmaühendav keel ja vägi. Lapsed tunnistasid ja väljendasid oma tegutsemistes, et muusikaõpituba oli nende vaieldamatu lemmik. Nii saigi, et lõpuks tantsis vaid paar tantsuhimulist last, sest kõik ülejäänud olid ametis nende saatmisel kandlel, hiiukandlel ja karmoškal. Väikseim poiss lõi sekka uhkelt trianglit ja hüüdis “концерт, концерт!“

Lapsed olid väga armsad, rõõmsad ja tänulikud! Ka meile, läbiviijatele, oli päev väga põnev, saime praktiseerida oma venekeeleoskust, õppida uusi sõnu ja enda väljendamist, kui ühiseid räägitavaid sõnu ei leidunud. Saime – kes ainulaadse, kes esmakordse – juhendamis- ja korraldamiskogemuse ning soojad emotsioonid ja mälestused!

Kunsti ja käsitöö õpituba viisid läbi Kätrin Kuus ja Maren Elis Putnik, muusika ja tantsu õpituba Joosep Andreas Laats, Eva-Liisa Sepp ja Kertu-Liis Õnnis.

Kertu-Liis Õnnis

Comments are closed.