“Kultuurikohviku” sügisene kontserdisari saab avalöögi 26. septembril, kui kell 19 kohtuvad Aidas udmurdi-eesti „Ar-God“ ja armeenia „Atlas“.
Kultuurikohvik on 2019. aastal alustanud kontserdisari, kus muusikat mängivad erinevad Eestis elavad vähemusrahvuste kollektiivid, kus kõikide ansamblite muusika on inspireeritud erinevate rahvaste folkloorist, mida on tihtipeale tõlgendatud kaasaegsemas võtmes.
Kontserdid on akustilised ja tekitavad kodukontserdi õhustiku. Lisaks muusikale jagavad esinejad ka oma mõtteid ja tutvustavad oma loomingut ja kultuuri. Õhtujuhiks on Jüri Muttika.
“Kultuurikohvik“ on mõeldud neile, kes tahavad õppida tundma teisi kultuure läbi muusika. Üles astuvad erinevad Eestis elavate vähemusrahvuste muusikakollektiivid, kes laulavad laule oma emakeeles, kuid kaasaegses võtmes. Kontserdid on akustilised ja tekitavad kodukontserdi õhustiku. Lisaks muusikale tutvustavad esinejad ka oma loomingut ja kultuuri.
„Tunnetades teisi, õpime tundma ka ennast,“ sõnab Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvuste töörühma juht Ljudmila Jamurzina. „Meie ümber elavad teiste rahvaste esindajad, kes tegelevad loominguga, nad on valmis jutustama meile oma kultuurist läbi oma loomingu.“
Ar-God on trio, mis koosneb muusikutest- folkloristidest ja multiinstrumentalistist, kes laovad uusi kihte traditsioonide rikkalikku varamusse. Ühiskava koosneb põhiliselt Udmurdi erinevate piirkondade mitmehäälsetest rahvalauldest, mis on põimitud improvisatsiooniliselt soome-ugri ürgsete meloodiatega. Laulu seaded on tasakaalukalt kaasaegses võtmes, sidudes need maailmamuusika helikeelega.
Ar- Godi muusikat saab kuulata siit.
Atlase muusika on nagu mägilase villitud granaatõunavein – melanhoolse inimese tiivustab see igatsema midagi sama kättesaamatut, nagu on armeenlastele Ararati lumine tipp, mis lõõskavas päikeses silmi vidutama paneb, ning muretule annab see kange tahtmise vihtuda üht tormist tantsu. Üks on aga kindel – joovastavalt mõjub see kõigile.
Atlase muusikat saab kuulata siit.
Kevadel toimus kaks “Kultuurikohviku” kohtumist: esimene oli märtsis, kus esinesid tšuvaši bänd “Taraj” ja eesti-ukraina bänd “Svjata Vatra”, aprillis kohtusid armeenia-eesti kollektiivi „Atlas“ muusikud ja tšuvaši lulud laulev „Taraj“.
Kultuurikohvikut korraldab Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvuste töörühm.
Pilet Kultuurikohvikusse 7 eur. Pileti saad ette soetada ka Piletilevist.
Comments are closed.