Tule ja osale rahvuskultuuride päevade sündmustel

top feature image

Tule ja osale rahvuskultuuride päevade sündmustel

Tallinnas toimuvad 16.-29. septembrini rahvuskultuuride päevad, millega tähistatakse Eesti rahvusvähemuste päeva. Kahe nädala jooksul on võimalik osa saada erinevaid rahvusi tutvustavatest kontsertidest, õpitubadest, näitustest, loengutest ja aruteludest.

Eesti Folkloorinõukogu on koostöös Tallinna Rahvaülikooliga selleks puhuks ette valmistanud harivaid sündmusi, kuhu kutsume kõiki lahkelt osalema.

Rahvuskultuuride päevad on aastatega kasvanud mitmekesiseid ettevõtmisi sisaldavaks sündmuseks, mis annab võimaluse tutvuda meie mitmekultuurilise kogukonna traditsioonide ja tavadega. Enamik üritustest on publikule tasuta.

Estonia pst 5a I korrusel

16. – 29. septembril Ahmat Baisievi fotonäitus “Eesti naised Kaukaasias”
Allmäe (vene keeles Подгорное) on väliseestlaste küla Venemaal Stavropoli krais. Küla rajasid 1868. aastal Eesti alalt sinna läinud eestlased. 1897. aastal elas külas 1098 inimest. 2018. aastal elab külas umbes 350 inimest. Piltide autor on Basiev Ahmat, kes pildistas selle küla erinevate põlvkondade naisi, nende kaudu peegeldab ta selle küla elu-olu, kaugel kodust.
Külastamiseks palume kokku leppida aeg tel 56 901 707 või info@kultuur.ee teel.

17. septembril kell 17.30 – 19.45 Ladina-Ameerika köögi lemmikud
Juhendaja Raul Montero
Eelregistreerimine vajalik telefonil 56 901 707 või kodulehe www.kultuur.ee kaudu. Osaleda saab valikuliselt ainult ühes köögitöötoas!

18. septembril kell 17.30 – 19.45 Vepsa nuku meisterdamine
Juhendaja Natalja Jampolskaja
Vepsa nukk või Kapustka on rituaalne lapinukk, mida valmistatakse ilma nõela ja käärideta. Vanasti valmistasid seda nukku emad oma lastele kaitseks kurja silma eest. Neiud meisterdasid nuku endale, kui nad olid valmis mehele minema. Samuti on see nukk kui abielunaine, kes toidab oma suurte rindadega kõiki lapsi. Vepsa nukk on kaitseks nii lapsele, neiule kui ka abielunaisele.
Eelregistreerimine vajalik telefonil 56 901 707 või kodulehe www.kultuur.ee kaudu.

21. septembril kell 12 – 14 Rahvuskultuuride rahvarõivaste ja muusika tutvustamine
Esinevad Mehhiko, Korea, Moldova, soome-ugri ja Kaukaasia rahvaste esindajad, kes tutvustavad ennast, oma rahvarõivaid, rahvuse omapära ja õpetavad osalejatele ka selgeks mõne rahvalaulu või -tantsu.
Eelregistreerimine ei ole vajalik.

26. septembril kell 18 – 20.15 Mari pirukate õpituba
Juhendab Zhanna Toht
Marilanna Zhanna Toht õpetab, kuidas marilased valmistavad oma lemmikuid – podkogõljosid – otsetõlkes keedetud pirukaid. Kes on käinud Marimaal, teavad, et igal pool pakutakse neid maitsvad, erinevate täidistega “vareenikuid”.
Kes pole veel Marimaal käinud, nendel on võimalik õppida neid kogenud juhendaja käe all valmistama ja nautida neid siinsamas Eestis.
Eelregistreerimine vajalik telefonil 56 901 707 või kodulehe www.kultuur.ee kaudu. Osaleda saab valikuliselt ainult ühes köögitoas.

26. septembril kell 9 – 10 Pannkoogihommik keeletepaabelis
Euroopa keelepäeval saab mängulises vormis tutvuda erinevate võõrkeeltega, mida rahvaülikoolis õpetatakse – saksa, soome, araabia ja eesti viipekeelega. Et õppimine ladusamalt sujuks, saab end kosutada pannkookide ja sooja joogiga.

Vene tn 6 II ja III korrusel

16. septembril Vaidu Vidili muuseumi näitus “Mina olen umbrohi” II korruse saalis
Näituse avamine koos meistriklassiga 16.09 kell 17.30.
Näitus koosneb taimetekstiili vaipadest, mida koob Eestis elav udmurdi kunstnik Zoya Lebedeva. Zoya tegeleb graafika, maalimise, tekstiil ja veel mitmete tehnikatega. Ta on unikaalne kunstnik, kes ütleb enda kohta, et ta ei tee kunsti vaid kunstiteraapiat. Tema iga teos räägib tema tundidest, elu-olust, armastusest, minevikust ja võimalikust tulevikust.
Näituse avamisel ootab teid kunstnik ise, kes pakub töötuba “Koirohu esivanem”. See on ainulaadne tegevus – müüdiloomine ja kudumine üheskoos.

19. septembril kell 18 – 19.30 Egiptuse tantsu töötuba
Juhendaja Salah Rambo
Töötuba on inglise keeles
Egiptus on nii palju enamat kui vaid kuulsad vaaraod ja Niiluse jõgi. Heitkem sügavam pilk rikkalikku Egiptuse kultuuri ja folkloori – kuulsatest Said küladest lõunas Niiluse delta farmeriteni ja beduiini hõimudeni Siinais – kuidas nad elavad ja milliseid imelisi traditsioone nad kannavad – lauludest ja tantsudest elustiili ja riietuseni.
Salah Rambo (EGY) on multitalendist tantsuõpetaja Kairost. Tal on kaks akadeemilist kraadi tantsus ning see teeb ta eriliseks Egiptuse tantsu õpetajaks: tal on bakalaureuse kraad Giza Kunstide Akadeemiast, Kairo Balleti Instituudist ning hiljuti sai ta magistrikraadi Egiptuse traditsioonides ja folklooris, Folkloori Instituudist. Ta on kogenud tantsija Egiptuse folkloorses tantsus, balletis, kaasaegses tantsu ja hip-hopis.
Olles kunagi kuulsa Reda trupi liige, sai Salah Rambost tunnustatud tantsuõpetaja Kairo Kunstide Akadeemias ja solist Kairo Ooperi kaasaegses tantsukompaniis “Forsan el Shark”. Salah elab nüüd Tallinnas, kuid rahvusvahelise õpetajana on ta käinud töötubasid andmas festivalidel Soomes, Rootsis, Tšehhis, Kandas ja Hiinas.
Eelregistreerimine vajalik telefonil 56 901 707 või kodulehe www.kultuur.ee kaudu.

20. septembril kell 18 Etnokino “Lõikuspüha”
Režissöör Aleksei Alekseev
Eestis elav mari režissöör Aleksei Alekseev sõidab igal aastal erinevates kohtades elavatele marilaste külla ja teeb nendest filmi.
Film “Lõikuspüha” tutvustab Tatarstanis elavaid idamarilasi ja nende lõikuspüha, mida tähistatakse igal aastal 2. augustil. Sellel päeval tuuakse aiasaadusi ja põlluande, mis asetatakse pühitsetud lauale. Pärast lõikuspüha jagatakse toodud toiduained abi vajavatele vanuritele, suurperedele või teistele, kelle toidulauda need õnnistavad. Nii jutustavad armastusega kingitud aiasaadused nähtaval viisil lugu mari jumala headusest ja lahkusest. Sel päeval austatakse ja tänatakse mari jumalaid koristatud viljasaagi eest. Arvatakse, et nad annavad heaolu, kaitsevad maaharijaid, perekonda, eriti emasid.

23. septembril kell 19 – 21 Tai Chi avatud tund
Juhendaja Marek Vellend
Idamaade tervisevõimlemise põhimõtete tutvustus koos avatud töötoaga.
Eelregistreerimine telefonil 5887 7165

__________________________________________________

27. septembril kell 11 – 15 Tallinna Ülikooli Astra maja auditooriumis Maximum (Narva mnt 29)
Eesti Folkloorinõukogu, Tallinna Rahvaülikooli ja Tallinna Ülikooli koostöös toimub konverents, mis käsitleb Eestisse elama tulnud uustulijate identiteeti, kohanemist ja kultuuri. Lisaks teaduslikele ettekannetele saavad sõna ka Kultuuriministeeriumi esindajad ning uustulijad ise. Peale ettekannete toimub ka kõikide osapooltega ümarlaud.

Kogu rahvuskultuuride päevade programm on leitav siit.

Comments are closed.