17. oktoobril algusega kell 19 toimub kohvikus Ait neljas kohtumine Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvaste töörühma eestvedamisel toimuvast Kultuurikohviku sarjast. Lavale astuvad eesti-udmurd bänd „Ar-God“ ja eesti-ukraina ansambel „Svjata-Vatra“, õhtut juhib Jüri Muttika.
“Kultuurikohvik“ on mõeldud neile, kes tahavad õppida tundma teisi kultuure läbi muusika. Osalevad erinevad Eestis elavate vähemusrahvuste muusikakollektiivid, kes laulavad laule oma emakeeles, kuid kaasaegses võtmes. Kontserdid on akustilised ja tekitavad kodukontserdi õhustiku. Lisaks muusikale tutvustavad ka esinejad loomingut ja kultuuri.
„Tunnetades teisi, õpime tundma ka ennast,“ sõnab Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvuste töörühma juht Ljudmila Jamurzina. „Meie ümber elavad teiste rahvaste esindajad, kes tegelevad loominguga, nad on valmis jutustama meile oma kultuurist läbi oma loomingu.“
See on juba neljas kohtumine. Aprillis kohtusid “Svjata-Vatra”-ga tšuvaši ansambel «Taraj», märtsis Taraj kohtus armeenia bändiga Atlas-iga. Sügise kohtumised algasid septembris, kui laval kohtusid eesti-udmurdi “Ar-God”-ist ja “Atlas”-i muusikud. 17. oktoobril toimub käesoleva hooaja viimane kohtumine ja seotud Hõimupäevadega.
“Kultuurikohvikus tekib õhtu jooksul mõnus õhkkond, kus kohtuvad küll erinevate rahvuste esindajad, kuid peamiseks suhtluskeeleks on eesti keel. Eesmärgiks on tutvuda erinevate rahvaste muusika ja lugudega ning seeläbi leida ühiseid jooni ning samastumishetki. Tekib mõnus ja sõbralik kultuuridevaheline dialoog, kuhu kaasatakse ka publikut, tekib hea kogemus teisest rahvusest inimestega suhtlemisel, külalised ja esinejad mõistavad paremini enda ja teiste kultuuri,” lisab Jamurzina
«AR-GOD» – Udmurdi muusikud-folkloristid Maria Korepanova ja Nikolai Anisimov on koostöös Lõuna-Eesti multiinstrumentalisti Toivo Sõmeriga ladumas uusi kihte traditsioonide rikkalikku varamusse. Trio AR-GOD kontserdikava koosneb põhiliselt Udmurdi eri piirkondade mitmehäälsetest rahvalauludest, mis on improvisatsiooniliselt põimitud soome-ugri ürgsete meloodiatega. Lauluseaded on tasakaalukalt tänapäevases võtmes, seotud maailmamuusika helikeelega.
«Svjata Vatra» ei vaja Eesti folgi maastikul kindlasti tutvustamist. Tegemist on Eesti-Ukraina folkmuusikat mängiva ansambliga. Ansambli unikaalne helikeel tugineb suuresti Ukraina trombooni ja Eesti torupilli koostööl ning ansambli solisti Ruslan Trochynskyi esinejatemperamendil.
„Kultuurikohvikut“ veab eest Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvuste töörühm. Eesti Folkloorinõukogu (EFN) valdkondliku keskseltsina on folklooriliikumise eestvedaja ja arendaja, kelle eesmärgiks on väärtustada pärimuskultuuri ja hoida selle järjepidevust.
„Kultuurikohviku“ piletid on saadaval Piletilevis ja kohapeal.
Comments are closed.