Eesti Folkloorinõukogu tunnustas tänavusel Baltica pärimuspeo avakontserdil pärimusvaldkonnas silma jäänud inimesi, kooslusi ning tegusid. Välja anti 8 auhinda. Igal kolmandal aastal väljajagatava PÄKU omanikuks said Eve Burmeister ning Wäega Wärk – panuse eest valdkonna järjepidevuse hoidmisesse ja pärimuse tulevastele põlvedele edasiandmisesse.
Wäega Wärgi naised on Raplamaa lauljad, tantsijad ning pillimängijad, kes oskavad teha käsitööd, valmistada esiemade kombel maitsvaid toite, kanda auga omatehtud, kaunistatud ja ka taaskasutatud riideid, lisaks tunnevad nad läbi ja lõhki oma kandi pärimuspaiku. Wäega Wärgi hoogsaid tegemisi jälgides tekib kõrvaltvaatajal suur imetlus, aga ka lausa aukartus. Rääkisime Evega Wäega Wärgist pisut lähemalt.
Mis asi on Wäega Wärk ja kuidas on see Sinuga seotud?
Wäega Wärk on minu ja hääde wäegawärklaste laps. Oleme tema sünni juures olnud, teda loonud, kujundanud, juuri kastnud ja latvu paitanud. Ka nimi sai pandud üksmeeles ja armastuses. Lõime talle kodu Märjamaa südames.
Kas ettevõtmise ellukutsumine ja käigus hoidmine on läinud alati nagu lepase reega?
Märjamaa keeli võiks öelda, et meil om töö sula, lätt nigu massinaga. Küsimus on äärmiselt intrigeeriv, sest algselt tähendanud väljend “nagu lepase reega” halvasti edenemist, tänaseks aga jõudsasti ja läheb hästi. Nii ongi. Kord asjad edenevad, siis aga vaja jälle rohkem pingutada nii püksirihma kui ka tööposti otsas.
Mis on olnud suurimad väljakutsed ja suurimad head üllatused?
Suurim väljakutse on pärimusmaja püstitamine, tänaseks on valmis ka pärimusmaja II korrus. Väljakutseks on meie tegevuse kasvatamine majast õue ja sealt erinevatele kultuuri- ja pärimusradadele. Ikka mitmekesise tegevusega. Oleme õnnelikud, et inspiratsiooni on, uusi mõtteid ja tegutsemisruumi jagub. Meid on leidnud üles huvilised nii Märjamaalt, Tallinnast, Saaremaalt, Mulgimaalt kui ka Ameerikamaalt. Iga hea üllatus on see, kui mõte leiab toetuse – nii rahva kui ka toetajate poolt – ja idee saab päriselt ellu kutsutud. Suurepärane on, et majas ja hoovis leidub tegevust nn seinast seina ja põrandast laeni: lõõtspillide meisterdamine, tekstiilkäsitöö, keraamika, klaas, toidukultuur, hõbesavi- ja epoksiiditööd, paberikunst, kandle- ja lõõtspillimäng, õuekontserdid, vabalava, kontserdid ja matkad Märjamaa valla pärimus- ja kultuuriloolistes paikades. Ja lisaks toimub meie õuel Wäega Märjamaa OTT – ikka selleks, et oma tootja ja tootehuviline üksteisega kokku saaksid. Käime ühte jalga keskkonnahoidlikkuse ja loodusteadlikkusega. Toimetame vaikselt, aga mõnuga – eesmärk on kogukonna kaasamine, ühtehoidev Märjamaad armastav kogukond.
Mis on tehtud ja mis veel unistuse tasandil?
Meie Wäega Wärk on kui ülerõivas ehk füüsiline keskkond, kõige enam soovime kogukonna kaasalöömist nii tegutsedes kui ka mõtete jagamise tasandil. Ikka nii, et kõik põlvkonnad koos, ühe mütsi all vanavanemate tarkust meeles hoides ja tulevikku vaadates.
Comments are closed.