35 AASTAT TARTU INGERISOOMLASTE SELTSI 

top feature image

35 AASTAT TARTU INGERISOOMLASTE SELTSI 

30. septembril kostus Tartu Ingeri Majast soomepärast muusikat ja tantsuviise – Tartu Ingerisoomlaste Selts tähistas 35. tegevusaastat. Rõõmuga võtsin vastu peokutse. Oli hea meel kohata seltsi asutajaid: Albert Saunaneni, Anatoli Schultzi, Erna Tartot, Maria Abramovat, Toivo Kabaneni jt, kellega olin tutvunud seltsi esimesel tegevusaastal.

Kirjutasin tollal Tallinna Pedagoogilise Instituudi lõputööna uurimuse Eesti Wabariigi ajal toiminud kultuurautonoomiast ja sõjaeelsest seltsielust võrrelduna 1980. aastate rahvusseltside tekke ja arengutega. Tartus elavad ingerisoomlased, põneva identiteediga rahvusrühm, sai minu üheks väljavalituks. Seega on ingerisoomlastel tähtis koht minu akadeemilises elus, jälgin südamesoojusega nende argiseid ja piduseid tegevusi.  

Kultuurikorraldaja kvalifikatsiooni kinnistamiseks valmistasin ette ja viisin 1990. aasta 27. aprillil läbi ka seltsi peoõhtu. See toimus tollal Raekoja platsil asunud Ametühingute Nõukogu Tartu Kultuurihoones. Pidulisi ja uudistajaid oli palju, kohvikus musitseeris Osval Pähno, fuajees oli näitus ingeri traditsioonilisest käsitööst. Eeskavaga esinesid laulukoor, noorte ansambel ja rahvatantsurühmad. Ingerisoome kollase-sinise-punase taustal laulsid, mängisid ja vestsid jutte möödunud aegadest Anna-Maria Vilikouku, Irma Tulev, Leo Puolakainen, Lilja Prügel, Maria Abramova, Maria Grienko, Marje Õunapuu, Viive George, Väino Lempinen.  

Toonase peoõhtu eel sai kirjutatud artikkel „Mis juhtus ingerlastega?“ (ajalehed Edasi 25.04.1990 ja Vperjod 26.04.1990) koos kutsega peoõhtule. Avalik kutse tõi kohale palju neid tartlasi, kellel puudus varasem kokkupuude selle maa ja rahvaga. Et sellel 33 aastat tagasi toimunud peoõhtul jäi killuke Ingerimaad piduliste hinge, seda kinnitas ka viimane sünnipäevapidu – kohal olid ammused seltsi sõbrad ja koostööpartnerid.  

Seni, kuni ingerlaste järeltulijad teavad, miks kirjutasid Moses Putron 1888. aastal „Nouse, Inkeri!“ ja Albert Pettinen sajand hiljem „Inkeri kanssale“ või miks Juha-Matti Aronen ja Merje Malkki on südameasjaks võtnud folklooriansambli Röntyskä eestvedamise, kestab Tartu Ingerisoome Seltsi sõprades teadmine, et kohtume seltsi järgmistel sünnipäevadel. 

Tiina Konsen 
Tartumaa folkloorikuraator 

Comments are closed.