Eestlased sõidavad maailma suurimale folkloorifestivalile Mehhikosse

top feature image

Eestlased sõidavad maailma suurimale folkloorifestivalile Mehhikosse

30. juulil algab kaks nädalat kestev folkloorifestival Folkloriada, mis sedapuhku toimub Mehhiko erinevates piirkondades. Tegu on rahvusvahelise tähtsündmusega, mida korraldatakse alates 1996. aastast kord nelja aasta tagant.

Folkloriadat pärimuskultuuris on võrreldud olümpiamängudega spordis. Erinevalt olümpiast puudub Folkloriada aga võistlusmoment, sest see ei ole pärimuskultuurile omane, kuid sarnaselt olümpiaga on tegemist ühe esinduslikuma, suurejoonelisema ja väärikama projektiga maailmas. Erinevate paikkondade pärimust toovad kokku rohkem kui 2000 osalejat ligi 60st riigist. „Tegemist ei ole pelgalt  folkloorifestivaliga, vaid väga mitmetahulise projektiga, kus on oluline roll ka foorumitel, seminaridel, töötubadel ja näitustel, mille kaudu eksperdid ja valdkonna eestvedajad saavad tutvustada oma kogemusi ja praktikaid pärimuskultuuri hoidmisel. Mind huvitab väga, kuidas toimub nii suurel festivalil erinevate kultuuriruumide tutvustamine, kuidas presenteeritakse erinevate rahvaste vaimset kultuuripärandit ja kuidas on sealsed korraldajad lahendanud igikestva küsimuse osalus versus lavakeskse programmi osas, pärimuse autentsuse ja elujõulisuse võimaldamisega festivali kontekstis,“ selgitab Eesti delegatsiooni juht Kati Taal.

Eestit esindavad sel korral Rahvakunstiselts Leigarid ja Tallinna Prantsuse Lütseumi tantsuansambel Leesikad. Nende ühises kavas on tantsud, laulud ja pillimuusika erinevatest Eestimaa osadest. Esinemised on üles ehitatud väikeste külapidude vormis, kus pillimehed mängivad ja tantsijad tantsivad ning laulavad. Pole harv juhus, kui esinemise ajal satub ka publik nendega ühes tantsima. Nii ansambli liikmete erinevatest Eesti piirkondadest pärit rahvarõivad kui ka nende esitatavad tantsud ja muusika peegeldavad Eesti pärimuskultuuri mitmekesisust ja individuaalsust.

Lisaks tantsijatele ja muusikutele osaleb Folkloriadal kaks käsitöölist: Liina Veskimägi-Iliste Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidust ja Anu Randmaa MTÜ Rahvarõivast. Nad tutvustavad traditsioonilist ehtimist rahvarõivastesse ning viivad läbi klaashelmeste ja rahvusliku peakatte oubi valmistamise õpitubasid. Samuti on nad valmistanud ette festivali jaoks Eesti käsitööd ja rahvuslikke ehteid tutvustava esemelise näituse.

Folkloriadale sõidavad ka Eesti Folkloorinõukogu juhatuse esimees ja Põlvamaa rahvakultuurispetsialist Kati Taal, kes osaleb festivalikorraldajate foorumil ning koordineerib erinevate näituste Eesti osa väljapanekuid, ning Põhja-Euroopa sektori noortekodade esindaja Kaia Kärner, kelle ülesandeks on samas toimuval Noortefoorumil korraldada Euroopa päeva ning tutvustada ja viia läbi eesti rahvamängude programmi mehhiko lastele.

Folkloriada toimub 30. juulist 14. augustini 2016 Zacatecases ja Mexico Citys ning mitmetes teistes kohtades üle Mehhiko. Festivali keskel, kui osalejad jaotuvad üle võõrustajamaa laiali, sõidavad eestlased Tlaxcala osariiki, kus nad annavad viie päeva jooksul kontserte ja viivad läbi õpitubasid koos naabritega Soomest ning rühmaga Saint Vincent ja Grenadiinidelt. Folkloriadat korraldab rahvusvaheline folkloorifestivalide ja rahvakunsti organisatsioonide nõukogu CIOFF®. Festivalil osalemist toetavad Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Eestlaste tegemistele Mehhikos saab elada kaasa Eesti Folkloorinõukogu Facebooki lehel, kuhu osalejad on lubanud iga päev midagi postitada: www.facebook.com/folkloorinoukogu

Kati Taal
Eesti delegatsiooni juht Folkloriadal
kati.taal@folkloorinoukogu.ee
+372 58 022 858

Laura Liinat
Eesti Folkloorinõukogu teabejuht
+372 52 08 460

Comments are closed.