ELVI NASSAR “MEIE IGAPÄEVAST LEIBA”

top feature image

ELVI NASSAR “MEIE IGAPÄEVAST LEIBA”

Elvi Nassar on ajaloolane ja pärimuskultuuri spetsialist, kes teenib oma igapäevast leiba Eesti Vabaõhumuuseumi teadur-kuraatorina. Eriti südamelähedased on talle oma päritolu tõttu Setomaaga seotud teemad, aga ka karjanduse ning lina– ja teraviljakasvatamisega seotu. Ta on koostanud muuseumis näituse „Meie igapäevast leiba“, „Kartul, meie teine leib“ ning loonud õppefilmi „Linast lõimeni, villast vaibani“. Tema kureerimisel on valminud vabaõhumuuseumi seto talu ja selle ekspositsioon. Elvi on Seto Kongessi Vanemate Kogo, Eesti Folkloorinõukogu, Seto Instituudi teadusnõukogu, Õpetatud Eesti Seltsi, Eesti Muuseumiühingu ja ajalooseltsingu Äigarid liige. Lisaks on ta aastaid olnud seto leelokoori Sõsarõ laulja ja koorijuht ning Anne Vabarna preemia laureaat.

Kui vana on must hapendatud leib? Mida tuli teha selleks, et rukkiterast saaks leivapäts? Mida lisati rasketel aegadel leivataigna sisse? Kas aganaleib oli ainult vaestele? Mitu kilo kaalus talupoja leivapäts? Mis on põrandaleib?

Saatejuht ja toimetaja: Kristi Pumbo. Heli: Tanel Kadalipp.


Saade on salvestatud 2022. aastal. Kasutatud arhiivisalvestised (Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv):

  • ERA-11234-52951-96368, Tänu sulle looja suuri… (põllu lõpetamise laul). < Karksi khk., Abja raj., Lilli k/n., Aniste k. – Herbert Tampere; Regina Praakli < Kadri Kukk, 67 a. (1961)
  • ERA-12107-38105-74604Käsikivilaul < Setumaa, Haudjasaare k. – Udo Kolk < Agripina Pihlaste; koor (1961)

Comments are closed.