HÕIMUPÄEVAD 2022 LOOB SILLA ÜLE AEGADE

top feature image

HÕIMUPÄEVAD 2022 LOOB SILLA ÜLE AEGADE

Soome-ugri sündmustesarja Hõimupäevad 2022 kannab sel aastal teemapealkirja “Sild üle aegade”. Peasündmused toimuvad oktoobrikuu kolmandal nädalal ja kulmineeruvad 15. oktoobril Tallinnas toimuva kireva kontsertkavaga. 

Traditsiooniliselt kuuluvad Hõimupäevade programmi konverents, tantsuklubi, kammerkontsert. Erinevaid pärimuskontserte korraldatakse ka Pärnus, Rakveres, Narvas ja Obinitsas. Temaatilisi õhtuid jagub üle Eesti. Täpsema ülevaate saab Fenno-Ugria kodulehelt, sotsiaalmeediakontodelt ja sündmustekalendrist

Suurkontsert

Seekordsed suurkontserdid teeb eriliseks aeg, milles nüüd elame. Nii kannab lavastaja Anne Türnpu tervikuks seatud pärimuskontsert pealkirja “Kiri kodukanti”.  

“Hõimupäevadel on alati kokku saanud eri maades elavad soome-ugri rahvad. Praegusel ajal, kui ühel ja teisel pool piiri elatakse erinevates maailmades ja päriselt  kohtumine on võimatu, hoiame taas suhteid pigem kirja teel. Meiegi kirjutame oma kontserdiga kirja, nii nagu karupeiedel kirjutatakse kiri taevajumal Num Torumile. Me kirjutame kaugel elavatele sõpradele-sugulastele ja räägime pisikestest asjadest, mis meid kõigest hoolimata siin- ja sealpool ühendavad ja seovad,” räägib Türnpu. 

Tallinnas (15.10)  ja Tartus (16.10) toimuvad peakontserdid kujundab Epp Kubu. Publiku ette astuvad Eestis tegutsevad mari, udmurdi, ersa, mokša, komi, vadja, ingerisoome folklooriansamblid ja solistid. Kaugemate külalistena on seekord liivi ansambel Kāndla Ventspilsist, ungari ansambel Korinda ja soome runolaulik Maari Kallberg. Eesti Folkloorinõukogu vahendusel esinevad Tallinna kontserdil tantsuansambel Leesikad ja Tartus Haanja Laulu ja Mängu Selts.  

Suurkontserdi lõpetab Ume-saami muusik Katarina Barruk. “Tema selge ja võimas hääl koos jäägitu lavalolekuga loob sügavalt puudutava, ent väga jõulise atmosfääri. See on raevukas ja samas maalähedane segu popmuusikast, traditsioonilisest joiust ning improvisatsioonilistest elementidest,” kirjeldab kontserdi peakorraldaja Kadi Raudalainen. Tallinnas ja Tartus musitseerib lauljatar koos kitarrist Arnljot Nordvikiga. Fenno-Ugria kutsel publiku ette astuv Katarina kõneleb ja laulab oma isakodus õpitud Ume saami keeles. Seda UNESCO kriitiliselt ohustatud keelte nimekirja kantud keelt kõnelevad veel vaid loetud inimesed.  

Udmurdi rahvalauliku mälestus

Eriline on ka udmurdi rahvalaulikule Olga Solovjovale (1932–2018) pühendatud mälestusõhtu “Džakõ apaj – 90 aastat sünnist”. 12.–14. oktoobril Tallinnas, Tartus ja Obinitsas kõlavad plaadiesitluskontserdid Džakõ apaj ehk Pasknääri-tädi loomingust. Vaadata saab ka rahvalauliku elu kujutavat näitust ning dokumentaalfilmi “Hoidja”. (2017). Pärimust ja improvisatsioone esitavad udmurdi lauljad-folkloristid Maria Korepanova ja Nikolai Anisimov, eesti muusikud Anne-Liis Poll, Kristi Mühling, udmurdi juurtega laulja Anna Lebedeva ja mari laulja Anna Makeev

Toetust saab väljendada igaüks

Fenno-Ugria teeb tihedat koostööd ka maakondlike ja külaraamatukogudega – mitmes neist saab just nüüd vaadata soome-ugri rändnäituseid.  

Kel lusti ja huvi, saab hõimupäevale pühendatud programmis ka ise kaasa lüüa! Nii kutsume üles kultuurikeskuseid, rahvamajasid, kooled, eriala- ja loovühendusi ja kultuurikorraldajaid ehk kõiki, kes tunnevad soovi oktoobrit kui pimedat sügiskuud mõne põneva kultuurisündmusega värvikamaks muuta ning seeläbi ka meie sugulasrahvastele toetust väljendada. 

Milles uba? 

Soome-ugri rahvaid tutvustava ja koostööd edendava sündmustesarja peamine eestvedaja on MTÜ Fenno-Ugria Asutus. Alates 2018. aastast kuuluvad Hõimupäevad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka. 

Fenno-Ugria kauaaegne juhatuse esimees Mart Meri on öelnud: “Võib-olla on hõimupäevade sõnum arusaamises, et meil on üksteiselt paljugi õppida. Õppida, kuidas tagada oma kultuuriline järjepidevus. Õppida teistest kultuuridest laenama nii, et see muudaks meid endid rikkamaks ja mitte vaesemaks. Õppida, kuidas ellu kutsuda rahvuslikke asutusi, kuidas arendada emakeelset haridussüsteemi. Õppida üksteise kogemustele toetudes.” 

Comments are closed.