JÜRIST MIHKLISSE – EESTI TORUPILLIAASTA 2022

top feature image

JÜRIST MIHKLISSE – EESTI TORUPILLIAASTA 2022

Et jüripäeval algas maarahva tavade järgi õuetööde ja -toimetuste aeg, võis ka torupillimees end vabamalt tunda. Oli ju ka torupill eelkõige õuepill, mis ei kannatanud valju heli pärast kitsukest ruumi ega ka jahedat ja niisket ilma, mis häälestusele hästi ei mõjunud. Samadel põhjustel on mihklipäev suviste välitoimetuste piir. Olgu siis ka torupilliaasta jürist mihklisse. Peale mihklipäeva loeme juba lambaid ja teeme kauneid kokkuvõtteid.

Kutsume üles eesti torupilli aasta puhul kõiki torupillimängijaid ja torupillisõpru postitama sotsiaalmeediasse tõestisündinud lugusid, nalju, fotosid, mälestusi, miks mitte ka meeme vms – kõike, mis puudutab torupillimängu ja mängijaid. Märkige postituse alla teemaviide #torupilliaasta. Kui korraldad sel aastal üritusi või osaled mõnel, kus on oma roll ka eesti torupillil, anna sellestki teada, kasutades sama teemaviidet.

Veel vahvam on, kui postitad kõik kuuldud ja kogetud lood, fotod jm ka Facebooki gruppi “Eesti Torupilli Aasta”. Eesti torupilli aastal saab kätt pulsil hoida sama grupiga ka liitudes.

Kas teadsid?

  • Esimest korda kirjutas eesti torupillist 16. sajandi keskel Johann Renner oma kroonikas, seega üle 460 aasta tagasi. Põhjuseid, miks aga just 2022. aastal eesti torupilli meeles pidada, jagub ohtralt.
  • Tänavu möödub 50 aastat eesti kuulsaima torupillimeistri Ants Tauli esimese torupilli valmistamisest, millest sai alguse meie torupilli taassünd.
  • 120 aastat tagasi sündis Olev Roomet, kelle torupilli-orkestrist sai kaudselt innustust ka Taulide pere.
  • 100 aastat möödub Ants Tauli isa Johannese sünnist, kes samuti mängis olulist rolli eesti torupilli taassünni juures.
  • 150 aastat möödub sel aastal Peeter Piilpärki, Eesti ühe viimase omaaegse torupillimängija sünnist.
  • Jaanuaris möödus 215 aastat esimese teadaoleva fotografeeritud eesti torupillimängija, Karuse vokimeistri Ado Preismanni sündimisest.

Tähistagem eesti torupilli aastat vääriliselt!

Lisateave:
EFN Eesti torupilli töörühm
Lauri Õunapuu
lauri@metsatoll.ee

Comments are closed.