Väike Hellero tähistas 8. veebruaril Eesti Rahva Muuseumis oma 30. juubelit. Oleme ennast nimetanud enamasti regilauluansambliks, ehkki laulame regilaulu kõrval ka uuemaid ja muude, eriti soome-ugri rahvaste laule. Miks Väike Hellero? Sest oleme Eesti folklooriliikumise algusaegadel, 1971. a tegevust alustanud Tartu folkloorirühma Hellero lapsed – kes otseses, kes kaudses mõttes. Mitme tänase väikehellerolase laulmise lugu algab mälestusest, kuidas nad suure Hellero proovide ajal – tänases Kaitsekolledži, tollases põllumajandusakadeemia majas – ringi jooksid.

Väike Hellero tuli kokku 1994. aasta lõpus. Ehkki oleme 30 aasta jooksul esinenud festivalidel ja kontsertidel, peame ennast eelkõige sõpruskonnaks, kelle eesmärgiks on traditsioonilist laulu mõista ja selle laulmisest rõõmu tunda. Täna elavad mitmed meie seast mujal Eestis või välismaalgi. Alati on suur rõõm, kui kaugemal olijad Tartusse või Peedule proovi satuvad – kas päriselt või vähemalt veebiühenduse kaudu.

Setomaa Muuseumid, Värska Talumuuseum STMF1280 (muis.ee)
Meie laululeiud ja vana kõlapildi loomise katsetused lähtuvad peamiselt Eesti Rahvaluule Arhiivi rikastest rahvamuusikakogudest ja nende põhjal tehtud uurimustest. Oleme jaganud meid kõige rohkem puudutanud laulusõnu ja muusikalisi leide mitmes väljaandes. Aastatuhande alguses andsime välja kaks CD-d, “Väike Hellero” (2001) ja “Mis maksab muaobonõ” (2005). Väikese Hellero laule võib kuulata 2006. aastal ilmunud Karula kihelkonna laulude CD-lt „Siug sündü söödule“. 2015. aastal valmis vadja ja isuri laulude veebiväljaanne. Eelmise juubeli tähistamiseks 2019. aastal sündis regilaulu tutvustav veebikogumik “Regilaulu lugu“. Väljaannetest tähtsamgi on aastate jooksul kogunenud kogemuste ja teadmiste edasi andmine – seda on teinud kõik väikehellerolased eri paigus kas õpetades, juhendades või mitmesugustes lauluseltskondades osaledes.

Väikse Hellero seekordne juubelikontsert oli inspireeritud ERMi soome-ugri kultuuripärandit tutvustavast näitusest “Uurali kaja”. Näituse ruumid ja teemad seostusid suurepäraselt soomeugri rahvaste lauludega, millest mõnda oleme juba kaua laulnud, aga mõned õppisime ekstra kontserdi jaoks. Ühtlasi oli kontsert kummardus suurele Hellerole, kes pidas hõimurahvaste ja soome-ugri juurte teemat väga oluliseks – muu hulgas tänu sellele, et Helleros laulis ja õpetas mordva laule ersalane Viktor Danilov. Kontsert-jalutuskäigule järgnes pidu muuseumi silla-alal, kus pidulised laulsid ja tantsisid üheskoos kuni muuseumi sulgemiseni. Aitäh kõigile õnnitlejatele ja külalistele, tore on tunda ennast suure rahvalaulukogukonna liikmena! Suur aitäh Eesti Folkloorinõukogule ja Kultuurkapitalile, tänu kellele pidu teoks sai. Üheskoos hoiame ja jagame meie imepärast regilaulutraditsiooni.

Väike Hellero: Janika Oras, Kadi Sarv, Leanne Barbo, Maali Kahusk, Liisi Laanemets, Liis Laht, Hedvig Linnas, Maarja Oras, Madli Oras, Minni Oras, Margit Päkk, Pihel Sarv, Säde Sepp, Tuul Sepp, Katrin Soon, Meel Valk, Kail Visla, Mari Väina
Comments are closed.