KULDSED KÄED 2020
Tihti arvatakse, et nukud-amuletid on vaid iidsete aegade pärisosa, kuid nad võivad olla kasulikud ka tänapäeval. Paganluse aegadel olid taolised käsitsi valmistatud nukud iseenesestmõistetavalt igas slaavlase majas. Nukke valmistati tähtsate sündmuste ning tähtpäevade puhul. Usuti, et nukud kaitsevad kodu ja koduseid, abistavad majapidamises, tervendavad ja tugevdavad peresuhteid. Rituaalsete nukkude valmistamise traditsioonid on tänaseni säilinud.
JUHENDAJA: Natalja Jampolskaja.
TOIMUMISKOHT:
Tallinna Keskraamatukogu Võõrkeelte osakonD (Liivalaia 40).
Töötoad on TASUTA!
- 25. jaanuar – nukk „Nedolja“ meisterdamine
Vanemal ajal oli tavaks valmistada nukk „Nedolja“ ehk „halva saatuse nukk“. See nukk sümboliseerib elus toimuvaid halbu sündmusi. Seepärast tehakse seda vaikselt omaette, meenutades kõike seda, millest soovitakse lahti saada. Pärast nuku valmimist toimub „Nedolja“ rituaalne põletamine, et kõigest halvast igaveseks vabaneda. - 15. veebruar – nukk „Dolja“ ehk „hea saatuse nukk“
Kui soovid oma elusaatust paremaks muuta, tuleks meisterdada nukk „Dolja“ ehk „hea saatuse nukk“. Nukule on iseloomulik pikk pats, millest kui oma saatusest saad kinni haarata. Nuku valmistamise ajal tuleb ette kujutada paremat elu, tänada kõige hea eest ja sosistada tema kõrva oma salasoovid. - 14. oktoober – nukk „Kolokoltšik“ ehk „kelluke“
Nukk „kolokoltšik“ ehk „kelluke“, kes ennustab ette häid uudiseid, kuid mitte ainult. Tal on võime neid ka ligi tõmmata. „Kellukese“ omanik on sageli heatujuline ning elu pakub talle küllaldaselt rõõmsaid sündmusi. - 29. november – nukk „Na zdorovje“
«Na zdorovje» ehk „tervendav nukk“ tehakse linastest niitidest, sest linal on omadused, mis aitavad inimestel kiiresti terveneda. Vanasti väärtustati lina väga kõrgelt, arvates, et linased riided vabastavad väsimusest ja kaitsevad tervist. - 12. detsember – nukk „Podorožnitsa“
Nukk „Podorožnitsa“ ehk „teelolija nukk“ kaitseb lähedasi, kes on kaugel reisil. Nukul on pisike kotike, kuhu pannakse kodumaa mulda – see annab jõudu. Vanemal ajal pandi kotti kas viljateri või leivakuivikuid, mida hädaolukorras süüa.
Üritusi toetavad: Integratsiooni Sihtasutus ja Kultuuriministeerium.