KULDSED KÄED 2021

KULDSED KÄED 2021

Kuldsed käed on Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvuste töörühma eestvedamisel toimuv töötubade sari. Kui 2020. aastal viis õpitubasid läbi Natalja Jampolskaja, siis 2021. aastal oli juhendajate hulgas mitmeid erinevaid rahvuste esindajaid. Lisaks käsitööle, pakkusime ka õppimisvõimalusi neile, keda vaimustab kokakunst.

Kõiki koolitusi korraldab Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvuste töörühm, toetavad Kultuuriministeerium, Integratsiooni Sihtasutus, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Tallinna Linnakantselei Kodurahu programm.

OHUTUSINFO!
Kõikidel Eesti Folkloorinõukogu poolt korraldatud üritustel kehtivad Eesti Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud nõuded Covid-19 pandeemia ohjeldamiseks. Vaata lähemalt: kriis.ee.

2021. AASTAL TOIMUNUD TÖÖTOAD

06. veebruar, Mari tikandiga helkuri valmistamine, juhendaja Natalia Lill.
19. veebruar, Vastlapäev – naiste püha, juhendajad Laura Šmideberga ja Kristi Pumbo.
20. veebruar, Ukraina nuku “Motanka” valmistamine, juhendaja Tetjana Ivuškina.
06. november, Udmurdi kaelaehe Monisto (tasuta), Elena Kirt, Tallinna Rahvaülikoolis (Vene 6, III kr)
13. november, Gruusia toit (25 eur/inimene), Mamukel Gorelashvili, Tallinna Rahvaülikoolis (Estonia pst 5, sisehoovis)


06. veebruar, MARI TIKANDIGA HELKURI VALMISTAMINE

Pimedal ja külmal talveajal tunneme suurt puudust päikesest – tema soojusest ning valgusest. Päikesemärk on paljude rahvaste oluliseim sümbol, ka maride kultuuris austatakse Päikeseema. Seekordses töötoas valmistame päikesesümboliga kaunistatud helkiva ehte, kasutades selleks marilaste arhailist tikkimistehnikat.
Õpituba viib läbi mari rahvusest moedisainer Natalia Lill.

Osalemine on tasuta, kuid kohtade arv on piiratud!
Palume ennast eelnevalt registreerida: tel. 5841 7638.


19. veebruar, VASTLAPÄEV – NAISTE PÜHA

  • Valmistame Meistrite hoovi hubases klaasikojas endale punastest klaashelmestest kõrvarõngad ja ripatsi.
  • Tutvustame Eesti Folkloorinõukogu kaminasaalis eestimaiseid vastlakombeid, joome naistepuna, maitseme vastlatoitu ning ennustame.

Osavõtutasu 12 eurot. Registreerumine: lyudmila@folkooorinoukogu.ee.

Reedel 19.02 tähistame üheskoos vastlapäeva, mis on Eesti rahvatraditsioonis üks vähestest naistepühadest, mil töötegemine oli keelatud ning pidutsemine, liulaskmine lausa kohustuslikud. Naised, see on meie päev!

  • Ehte valmistamine. Klaasikoja perenaine Laura Šmideberga on pärit Lätist. Ta ammutab inspiratsiooni läti iidsest kultuuripärandist ja muistsetest aegadest.
  • Vastlapäeva kommete tutvustus. Kristi Pumbo Eesti Folkloorinõukogust on viinud läbi palju rahvakalendri tähtpäevade tutvustusi ning vastlapäev on kahtlemata üks tema lemmikutest.

Piirangute tõttu toimub üritus kahes grupis.
Kl 16.30 Grupp 1 koguneb Meistrite Hoovi klaasikotta (Vene tänav 6 hoov)
Kl 18.00 Grupp 1 ja grupp 2 kogunevad Eesti Folkloorinõukogu kaminasaali (Vene tänav 6, II korrus).
Kl 19.00 Grupp 2 koguneb Meistrite Hoovi klaasikotta (Vene tänav 6 hoov)


16. oktoober, ARMASTUSEGA MEHHIKO KÖÖKI

Millal: 16. oktoober kell 11-13
Kus: Tallinna Rahvaülikooli õppeköögis (Estonia pst 5, sisehoovis)
Juhendaja: Cristina de la Cruz
Keel: inglise
Osalustasu: tasuta

Cocinando con amor. Armastus toiduvalmistamise vastu viib meid mehhiko kööki.
Cristina de la Cruz: “Las ma viin sind päikeselisel päeval ilusasse Mexicosse … on soe hommik, puhub kerge briis. Kaunis linnulaulust rõkkavas aias on kaetud värviline laud imemaitsva lõunaeinega otse mehhiko köögist. Taamal kostub mehhiko muusika”.Cristina on elanud Eestis peaaegu kolm aastat ning osalenud erinevates kultuurilistes tegevustes.

Toidukoolitusel viib ta meid meeliülendava mehhiko köögi rännakule, kus valmistame roogasid, mida oma armsamatega koos nautida! Kohtumiseni! Muchas gracias!


16. november, UDMURDI KAELAEHE MONISTO

Millal: 6. novembril kell 11-13
Kus: Tallinna Rahvaülikooli III kr saalis (Vene tn 6)
Juhendaja: Elena Kirt
Keel: eesti
Osalustasu: tasuta

MIDA TÄHENDAB MONISTO?
Udmurdi rahvarõivaste kõige olulisem lisand on hõbemüntidega kaunistatud ehe monisto. Monisto on talisman-amulett, mis kaitseb “kurja silma” eest ja aitab peletada eemale kurje vaime.

Samal ajal on see ka silmatorkav kaunistus, mis peegeldab iga kandja individuaalsust. Eriti vanemal ajal oli monisto rikkuse näitaja – mida suurem ja pikem oli kaelaehe, seda rikkamast perest oli naisterahvas pärit. Monisto on sedavõrd hinnaline, et seda pärandatakse siiani põlvest põlve.

Tänapäeval asendatakse monisto tegemisel metallraha sageli odavamate materjalidega. Näiteks on levinud sädelevast alumiiniumist või muust materjalist ümmarguste “müntide” väljalõikamine, kuid kasutatakse ka nööpe.Udmurdi naised kannavad monistot tavaliselt pidulikel tähtpäevadel, kas olulistel rahvakalendri pühadel, pulmas või sünnipäevadel.


13. november, GRUUSIA KÖÖK

Kus: Tallinna Rahvaülikooli õppeköögis (Estonia pst 5 sisehoovis)
Juhendaja: Mamukel Gorelasvili
Keel: eesti
Osalustasu: 25 €

Gruusia on kahtlemata üks kokakunsti kantsidest. Ida-Gruusias on populaarsed lihatoidud, Lääne-Gruusias on aga hinnas taimetoidud ning teravad maitsed. Gruusia köögis kasutatakse palju erinevaid maitseaineid ning -taimi: pipart, pähkleid, värske koriandrit, peterselli, rohelist küüslauku ja palju muud, mida Eestis ei leidu.

MIDA KOOLITUSEL TEEME?
Valmistame kolme kõige menukamat gruusia toitu Eestis:
– hinkaale;
– hatšapurit ja
– baklažaane pähklitega.Teeme lausa kahte erinevat hatšapurit – ümmargust “imerulit”, mis on pärit Imerethi regioonist ja paadikujulist “adzarulit” munaga, mis on pärit Adžaaria regioonist.Kui hinkaalid on Pshavist pärit mägede poisid, siis baklažaanide kodu asub Samegrelos.

KES ON MEIE JUHENDAJA?
Mamukel Gorelashvili on elanud Eestis aastast 2006 ja alates 2009. aastast töötab ta kokana Georgia Tavernas Tbilisi. Esmalt õpetas teda peakokast ema, kelle ameti Mamukel peagi üle võttis. Aastast 2020 on ta Gruusia gastronoomia saadik ning viib läbi gruusia õhtuid, et populariseerida Gruusiat ja selle imelist kokakunsti.

Registreerumine kõikidele koolitustele: vahemusrahvused@folkloorinoukogu.ee