KAARDISTAJAD JA KAARDILUGEJAD 

top feature image

KAARDISTAJAD JA KAARDILUGEJAD 

5. märtsil on kõik lahkelt palutud pärimuspeole “Kaardistajad ja kaardilugejad”. Peo pidamiseks on mitu kaalukat põhjust:

  • peame pärimuskultuuri kaardistajate, mõtestajate ja tutvustajate Igor Tõnuristi 75. ja Kristjan Toropi 88. sünniaastapäeva;
  • tähistame Eesti Folkloorinõukogu 30. tegutsemisaastat;
  • jagame välja auhindu ja tunnustame pärimusvaldkonna 2021. aasta silmapaistvaimaid tegijaid.

Kuus tundi kestev pärimuspidu koondab endas mälestusi, esitlusi, rahvamuusikat, -tantsu,- rõivaste esitlust ja palju muud. Peol astuvad üles erinevad inimesed ja rühmad, kellel on olnud vanameistritega eriline ja vahetu side: Tarmo Kivisilla, Tuule Kann ja tema õpilased, Kannelkond, Tuulekandled, Rahvakunstiselts Leigarid ja nende pillirühm, seto leelokoor Sõsarõ, Ukraina folklooriansambel Žurba ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit.  Peo lõpetab iga-aastane Toropi-simman Leigarite eestvedamisel. Ürituse programmijuhid on Sille Kapper-Tiisler ja Lauri Õunapuu.

Üritus toimub vaheldumisi Tallinna Vaba Lava väikesel ja suurel laval.

Päevapilet 15 €, soodus päevapilet 12 € ja Toropi simmani pilet 5 € on müügil Fientas ja kohapeal.

Pärimuspeost saab osa ka ERRi kultuuriportaali kultuur.err.ee vahendusel.


PÄEVAKAVA


14:00-14:45 Tarmo Kivisilla ja Kristin Kuutma “Sada sedelit, tuhat tähendust: Igor Tõnuristi pärand”

Mullu meie seast lahkunud Igor Tõnuristi aastaid korjatud teadmistes ja tehtud tegemistes on tohutu rikkus. Suure hulga sellest jättis ta meile mõtiskleda, kasutada ja järgida. Teeme kolmveerandtunnise pilguheite nendesse olulistesse kultuurimärkidesse, mida ta on loonud. Vaatame sisse mahajäänud arhiivile, kartoteekidesse ja mappidesse. Lehitseme noodilehti ja käsikirju, räägime Igorist – teadlasest, käivitajast, väärtustajast. Jutule sekka kõlavad Igori meelisteemaks olnud rahvalike pisipillide lood. Sedeleid pööravad ja kaarte jagavad  Kristin Kuutma ja Tarmo Kivisilla.


15:00-15:45 Rahvakunstiansambel Leigarid “Torop, Tõnurist ja teised”

Leigarite esituses saab näha kontserti, mis põhineb kahe Eesti folklooriliikumise suurkuju (tantsu)pärimuse kogumis-, uurimis- ja populariseerimistöödel: Kuidas käib kooditants? Aga kirburaputamine? Ja mis asi see labajalg üldse õieti on? Neid ja teisi põnevaid küsimusi uurivad erinevas vanuses tantsijad, lauljad ja pillimehed.


16:00-16:45 Tuule Kann, Kannelkond ja Tuulekandled “Igori tuules”

Tuulet, Tuulekandleid ja Kannelkonda seob Igor Tõnuristiga ühine armastus KANDLE vastu. “Oleme olnud Igori teadmiste kuulajad ja peegeldajad, olnud tunnistajaks tema säravale vaimule ja nakatavale esinemisele. Samas on Igor olnud targaks jälgijaks ja nõuandjaks meie (mitte ainult kandle)tegemistele. Suur tänu, Igor, Sulle selle eest ja palju õnne – liigume edasi Sinu tuules!”


17:00-17:45 Seto folkloorikoor Sõsarõ ja Ukraina folklooriansambel Žurba “Setode ja ukrainlaste peod ja pühadelaulud”

Rahvapeod ja külapühad tõid vanasti ikka lauljad kokku. Missugused viisid kõlasid Setomaa ja Ukraina aastavahetusel, vastlaajal, lihavõtetel ja jaanipäeval – sellest saab aimu Sõsarõ laulikuid ja Žurba võimsaid naishääli kuulates. Kahe rahva kalendritähtpäevade väekad laulud loovad just õige meeleolu. Olgu lisatud, et Igor Tõnurist on oluliselt mõjutanud mõlema koori käekäiku. 


18:00-18:45 Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit “Igor, ei saanud me ilma sinuta! Kutsusime ja tulid. Olid kohal, olid meiega.”


18:45-20:15 Rahvakunstiansambel Leigarid “Toropi-simman”

Toropi-simman 2022 on pärimuslike tantsude ja mängude õhtu, kus igaüks võib oma oskuste ja soovi järgi kaasa lüüa või pealt vaadata. Samme saab spikerdada Leigarite tantsijate pealt, muusikat teevad Leigarite pillimehed, laulumänge algatavad Leigarite lauljad. 

Toropi-simmaneid on peetud igal aastal alates Leigarite esimese kunstilise juhi Kristjan Toropi 61. sünniaastapäevast (1995), erinevates vormides ja koostöös paljude eri organisatsioonidega selleks, et teadvustada ja tugevdada pärimusliku tantsukultuuri elujõudu. Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeeriumi, Eesti Rahvakultuuri Keskus, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Integratsiooni Sihtasutus.

Kõikidel Eesti Folkloorinõukogu poolt korraldatud üritustel kehtivad Eesti Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud nõuded Covid-19 pandeemia ohjeldamiseks. Vaata lähemalt: kriis.ee.

Comments are closed.

Post navigation

  Next Post :