8 PÕHJUST MIKS OSALEDA PÄRITUD VÄÄRTUSTE ÖÖPÄEVAL?

top feature image

8 PÕHJUST MIKS OSALEDA PÄRITUD VÄÄRTUSTE ÖÖPÄEVAL?

Päritud väärtuste ööpäev toimub juba 12.-13. juuni Saaremaal. Minna või mitte minna? Kui hinges närimas veel kahtluseuss, siis siin on kaheksa suurepärast põhjust, miks end kohe kirja panna! 

  1. Kasuta võimalust reisimiseks. Praegu, mil reisimine on rariteet, tasub kindlasti ette võtta teekond mõnele saarele ja koguda just neid kogemusi, mida igale turistile ei jagata. Märkamatult võib nii tekkida lausa “välismaatunne”! 
  1. Koge maalilisi vaateid. Saaremaa rabab juba esimesest pilgust ja hingetõmbest, see on kindel! Päritud väärtuste ööpäeva tee peale jäävad imearmsad kalurikülad, kirik ja rahvamaja, käsitöösahver, kohalikud elamud ja loomulikult lõputu merevaade. Nagu ikka, on kohale jõudes vaadata küll ja rohkemgi veel. Ja kõike saab teha just selleks sobivas kohas – näiteks milline paik saab olla veel õigem mereteemaliste lugude kuulamiseks ja ühiseks laulmiseks kui seda on Ninase poolsaarel asuv Tagaranna kaluriküla, kus iga maja isemoodi, tihedalt järgmise kõrval ning mere äärde jõudmiseks võib neist hoovidest läbi jalutada! 
  1. Ammuta teadmisi juba sadamast. Kas teadsid, et Saaremaal leiab siiani metsast miine või et paljud siinsed pered olid sunnitud sõja ajal kodust lahkuma? Mari Lepik võtab kõiki ööpäevalisi vastu juba sadamas, et näidata teel Kuivastust Iidele ära kõik, mis vähegi vaatamist väärt ja räägib, kuidas on õnnestunud Sörve elu ja pärimuse hoidmine.  
  1. Pane proovile oma Ö-tähe oskus. Saare murrakut ja selle eripäradega läbi aja tutvudes saab igaühele selgeks, kui palju ta keel saarlasele omaselt väändub. 
  1. Laiuta lahedalt. Iide külas on nii toas kui õues hulganisti kohti, kus loenguid kuulata. Nii ei pea keegi end nurkasurutuna tundma ja laiutada võib lahedalt! 
  1. Õpi pärandoskusi ja kõht saab täis pealekauba. Millal viimati, kui üldse, proovisid sa valmistada vaimse kultuuripärandi nimistusse kuuluvaid pannileibu ja palte? Või õppisid malide valmistamise kunsti ja jooksid sokku? Või laulsid ja tantsisid Saaremaa pillimeeste pilli järgi? Tundub, et on tagumine aeg kõige sellega algust või taastutvust teha! 
  1. Pista nina ürdimaailma. Varajasi ärkajaid ootab pühapäeval uudistama Popi ökotalu, kus tehakse puust ja punaseks, kuidas ürte kuivatada, töödeldada ja säilitada.  Isu tekitamiseks vaata filmi Popi ökotalust!  

8. Tee kõike päriselt. Kogu Päritud väärtuste ööpäeva programmi eesmärk on näidata  saarlaste elu sellisest küljest, mida igapäevaselt ei näe. Kogeda seda päriselt – traditsioonide, lugude, laulude, keele, rõivaste, ehete ja toidu kaudu. Kõige ehedamalt ilmneb piirkonna eripära ikka kohapeal seda ise kogedes ja kohaliku pärimusega tutvudes! 

Kohtume Saaremaal! 

PANE END KIRJA!
Vaata täpsemat ajakava!

Comments are closed.