2021 Saaremaal

PÄRITUD VÄÄRTUSTE ÖÖPÄEV 2021
SAAREMAA

Foto: Rene Jakobson

12.-13. juuni 2021 toimub Eesti Folkloorinõukogu suvine suursündmus – Päritud väärtuste ööpäev. Pooleteise päeva jooksul toimuvad pärimuskultuuri alased loengud, töötoad, arutelud ja vestlusringid. Arutelusid juhivad valdkonna silmapaistvad teoreetikud, praktikud ja mõtestajad. Programm on sündinud koostöös Eesti Folkloorinõukogu Saaremaa folkloorikuraatorite, Krista Lemberi, Mari Lepiku ja Helje Raaperiga.

REGISTREERUN!

MILLAL ALGAB? 12.juunil kell 11:00 Kuivastu sadamas
MILLAL LÕPPEB? 13. juunil kell 17:15 Kuivastu sadamas

KUS TOIMUB? Laupäevased põhitegevused toimuvad Sõrves, Torgu seltsimajas ja ilusa ilma korral seal juures õues, kus meid võõrustavad sõrulased eesotsas Mari Lepikuga. Pühapäeval külastame Sõrve säärt ja tutvume lähemalt Mustajalaga. Kohtade vahel liigutakse ühiselt bussiga.

KEDA OOTAME?
Oodatud on pärimushuvilised alates 14. eluaastast. Grupi suurus on 30 inimest, piirangute leevenedes kuni 50 osalejat.

MIDA TEADA SAAME?

  • Mari Lepik teeb ettekande “Edukas reanimatsioon ning kultuurikooljad kogukonnas, Sõrve pärimuskultuuri äratustöö näitel”. Ta tutvustab Sörvemaa Pärimuse Seltsi viimase kümne aasta tegemisi Sõrvemaal. Seltsi eesmärgiks on kohaliku põliskultuuri püsimajäämine ning juttu tuleb, mis on seni tehtud, õnnestumistest ning ebaõnnestumistest ning sellest, missuguseid mõjusid seltsi tegevus sealses kogukonnas on avaldanud. Mari on eesti folklorist, pärimuskultuuri spetsialist, kes on oma kodukandi pärimuskultuuri eestvedaja. Ta uurib kohalikke traditsioone, juhib folkloorirühma Ammuker, on kogukonna sädeinimene, kes andnud välja ka “Sörulase aabitsa”.
  • Jaan Õispuu tutvustab saarlaste murrakut ja selle eripärasid läbi aja. Jaan on eesti keeleteadlane, kes lisaks saarte murrakute uurimisele on spetsialiseerunud Karjala keelele.
  • Mareli Rannap teeb sissejuhatava loengu Saarema eri kihelkondade rahvarõivastest. Mareli on rahvarõivameister, kes töötab Saaremaa muuseumis rahvarõiva nõuandekojas.
  • Merit Karise tutvustab Saarema sokujooksmise kombestikku, mis on ka kantud Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse. Saaremaal on paiguti tänini elujõus kristluse-eelne sokujooksmise komme: sokuks maskeerunud mees käib koos saatjatega uusaastaööl perest perre, mökitab, puksib, tantsib, soovib uueks aastaks õnne. Merit on Kuressaare ametikoolis disainiõpetaja, keda huvitab pärimuskultuuri kasutamine hariduses.
  • Folkloorirühm Ammukeri eestvedamisel õpime valmistama Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse kuuluvaid saaremaised toite: paldid, pannileivad ja limbusupp. Samuti tutvustavad ja esitavad nad meile õhtul Sõrve laule, tantse ja mänge, mida saame ka õppida ja ise kaasa teha.
  • Pille Venda räägib malide valmistamise traditsioonist ning näitab kuidas mailisid tehakse. Pille on malide meister Mustjalas. Malideks nimetatakse Saaremaa naiste rahvariide vestide - liistikute ehk abude – ees olevaid kaunistusi. Nende valmistamine on kantud ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse.
  • Helje Raaper tutvustab oma kogutud Mustjala lugusid ja regilaule, mida saab kindlasti ka ühiselt kaasa laulda. Helje on olnud aastakümneid Mustjala lasteaed-põhikooli klassiõpetaja, Mustjala laste folkloorirühma Sõluk ja Mustjala rahvamaja naisrahvatantsurühma Kuldking juhendaja. 2007. aastal pälvis ta Saare maavalitsuse teeneteplaadi. Helje on andnud suure panuse Mustjala murde ja Saaremaa pärimuse järjepidevuse hoidmisesse ja edasikandmisesse.

Täpsem ajakava saadetakse kõikidele registreerunutele.

KUI PALJU MAKSAB?
65 €, soodushind 60 € (Folkloorinõukogu liige, (üli)õpilane, pensionär). Lisandub majutuskulu 3 € (Torgu kogukonna majas isikliku mati ja madratsiga) või 25 € (Torgu külalistemaja voodis).


Päritud Väärtuste Ööpäeva toimumist toetab Kultuurkapital.