SABATANTS 2024 SEILAB RANNAROOTSLASTE JUURDE JA REISIB KÕRG-BRETOONIMAALE 

top feature image

SABATANTS 2024 SEILAB RANNAROOTSLASTE JUURDE JA REISIB KÕRG-BRETOONIMAALE 

Ootame kõiki tantsuhuvilisi 2.-4. mail Tallinnasse, et koos õppida ja kogemusi vahetada, kanda edasi traditsioone, nautida elavat muusikat ja mis põhiline – tunda tantsimisest rõõmu! Traditsioonilise tantsu festival Sabatants toimub sel kevadel 12. korda ning toob endaga kaasa kirju programmi, täis tantse ja muusikat, kodust ja kaugemalt. 

Yngve Rosenblad ja Marju Tamm talharpadega. Foto: Kata Varblane 

Sel korral tuleb Sabatants rannarootsi-teemaline. Aga kes need rannarootslased siis on? Eestirootslased ehk rannarootslased (omakeeli aibofolke ehk “saarerahvas”) on põline Eesti rahvusvähemus, juba 800 aastat siinmail elanud rahvakild. Eestirootslased kõnelesid rootsi murretes, mis säilitasid algsest päritolumaast eraldatuna palju arhailisi jooni. Lisaks keelele võeti Rootsist kaasa ka tantsu- ja muusikakultuur, mis aja jooksul segunes moodsamate mõjutustega. Tantsudest oli arhailisemas kihistuses valdav labajalavalss, mida arvataksegi Eestisse olevat tulnud rannarootslaste vahendusel. 

Varasemate festivalide programmi on juba kuulunud pakri tantsu õpitoad, sel korral saame lisaks õppida tantse ka Vormsi ja Ruhnu saartelt. Vormsi tantsude õpitoas toovad killukesi sealsest tantsupärandist ühes laulude ja talharpa-mänguga meieni Yngve Rosenblad ja Marju Tamm, kes on oma südameasjaks võtnud kaduva vormsi-rootsi kultuuripärandi uurimise ja edasi kandmise. Õhtuses tantsuklubis mängivad vormsi tantsulugusid Sänni Noormets ja Liisa Koemets. Ruhnu tantse õpetab Sabatantsu korraldaja Leanne Barbo, tantsuklubides panevad ruhnu muusika kõlama Ruhnu saare lood ja laulud ning Steffensoni trio. Seminaril räägivad Pakri tantsukultuurist ja tantsurühma Rågöborna ajaloost rühma liikmed, viimane Pakritel sündinud pakrirootslane Nils Sjölund ja pakrirootslaste järeltulija Gun Pella. Tantsuklubis mängib Pakri orkester

Rannarootsi teemat ilmestab spetsiaalselt festivali ajaks tantsusaali üles pandud näitus. Ernst Hermann Schlichtingi litograafiad kujutavad rannarootslasi ja nende rahvarõivaid 1850. aastatel. Näituse koostas Piret Miina Roberg Noarootsist ja Tallinnasse toimetas Yngve Rosenblad. 

Rannarootsi-teemaline Sabatants on ühtlasi soojendus 6. juulil Haapsalu piiskoplinnuses toimuvale Eestirootslaste V laulu- ja tantsupeole “Lähemalt ja kaugemalt”

La Sèrcl ja bretooni tantsud Ton Eire de Bouëx festivalil. Foto: Philip Roguez 

Nagu tavaks kujunenud, saab Sabatantsul süüvida ka mõnda välismaisesse tantsutraditsiooni. Kui möödunud aastal tutvusime Alam-Bretoonimaa tantsudega, siis sel korral pöörame pilgu Kõrg-Bretoonimaale, mis on Bretoonimaa vähetuntud ja salapärane piirkond. Kui tahta tantsida avant-deux‘d või pastourelle‘i, pakub selleks heal juhul võimaluse väike poolsalajane kohalik külapidu. Seda enam on harukordne, et Sabatantsule tulevad sealseid tantse õpetama oma kultuuri tõelised asjatundijad. La Sèrcl (Emmanuelle Bouthillier, Mathieu Guitton, Cédric Malaunais) jaoks on kodupiirkonna traditsioonid elu loomulik ja lahutamatu osa. Kõik kolm muusikut valdavad varjusurmas olevat ajaloolist gallo keelt, milles kõlavad piirkonnale iseloomulikud tantsulaulud. Nende mäng on elujõuline ja rõõmus ning selles väljendub kontakt oma juurte ja kultuuriga, selle kõige terviklikumal kujul. 

Samuti saabuvad Sabatantsule väliskülalised Leedust. Robaksai Folk (Daumantas Čepulis, Darius Bagdonavičius, Marius Mockevičius, Kotryna Janušaitė) lubab, et nende energiast pakatav muusika “ajab kuulajad jalule ning võlub polka- ja valsisammude saatel tantsupõrandale”. Leedu tantse saab õppida osava pillimehe ja kogenud tantsuõpetaja Daumantas Čepulise juhendamisel, kes külastas Sabatantsu viimati 2018. aastal. 

Poola tantsude õpituba, Sabatants 2022. Foto: Andres Treial 

Sabatants pakub rohkelt avastamisrõõmu nii suurtele kui väikestele, nii algajatele kui edasijõudnud tantsijatele. Seminarides saab hommikukohvi kõrval lähemalt kuulda põnevatest tantsuteemadest, päevastes õpitubades sammud selgeks õppida ja õhtul tantsuklubis peadpööritavat tantsulusti nautida. Lisaks eelpool nimetatud esinejatele mängivad tantsuklubides Juhan Uppin, Aivar Arak, Rasmus Kadaja, Duo Tuus, Eva Väljaots ja Robbie Sherratt, Katariin Raska, Alamakstud Härrad ja teised parimad tantsumuusikud. 

Sabatants 2024 toimub 2.-4. mail Tallinnas Toompea 3. Kohtumiseni tantsupõrandal! 

Natali Ponetajev

Vaata lähemalt: 
www.sabatants.ee 
facebook.com/sabatants 
instagram.com/sabatants 

Comments are closed.