GRUUSIA PÄEV 2023

GRUUSIA PÄRIMUSE PÄEV 2023

16. september
Tallinna Rahvaülikooli Pelgulinna majas (Telliskivi 56, Tallinn)
 • Kell 11-12 Gruusia keele tund

Gruusia keel kajastab sügavaid juuri ja rikkalikku kultuuri ning eristub teistest keeltest oma unikaalse tähestiku ja häälduse poolest. Tähestikus on tähed, mille hääldamine võib usinal harjutajal lausa mitmeks päevaks hääle ära võtta.  Ärge muretsege – tunni jooksul õpetatakse meile sõnu, mis võiksid  olla kasulikud näiteks reisimisel või tähtsatel elusündmustel. Mõelge vaid, kuidas gruusinide silmad särama löövad, kui ütlete neile gruusia keeles “Gaumardjos”! Või äkki soovite oma kaaslast üllatada, öeldes talle gruusia keeles, et te teda armastate? Gruusia keele õpituba viib läbi Manana Kokhtashvili
Tasuta.

 • Kell 12.15-12.45 Päeva avamine

Gruusia päeva avab Gruusia saatkonna vanemnõunik Mariam Lebanidze. Näituse “Gruusia tähestik” tutvustamine.

 • Kell 13-14 Gruusia traditsioonilise tantsu õpituba

Gruusia tantsu õpitoas teeme tutvust acharuli ehk adžaaria tantsuga, mis on pärit Gruusia lääneosast  Acharast. See temperamentne Kaukaasia tants loob otsese ühenduse iidsete mägede, ürgse looduse ja Musta mere sillerdusega.  Õpitoas kõneleme tantsust endast lähemalt ning muidugi õpime ära ka esimesed tantsusammud, sest kuuldavasti panevad acharuli  rõõmsad rütmid ka karud tantsima!  Acharulit õpetab Giorgi Koridze, kes alustas tantsimist nelja aastaselt Gruusia Rahvuslikus folklooriansamblis. Alates 2017. aastast töötab ta balletiartistina Vanemuise teatris.  
Tasuta. 

 • Kell 16-19 Gruusia supra 

Supra on traditsiooniline gruusia pidu, mis toob lähedased pikkadeks tundideks ühise laua taha. Lühidalt öeldes tähendab supra lookas toidulauda, ojadena voolavat veini ning lõputuid  südantsoojendavaid toostilausumisi. Grusiinide toost pole aga mitte lihtne sõnakõlks, vaid südamest tulev mõtisklus või austusavaldus kodumaa, vanemate, laste, armastuse, kodumaa, rahu ja muu olulise vastu. Kindlasti ei puudu supralt ka muusika ja tants.   

Iidse tava kohaselt on supra hingeks tamada – kõigi poolt lugupeetud peo- või majaperemees, kelle kindlakäelise juhatuseta ei lenda isegi lind. Tema suunab ja jälgib peo kulgemist, nii et ükski peo külalistest ei saa igavuse üle kurta.  

Meil on hea meel kutsuda teid ehtsale Gruusia suprale, mida viib läbi tamada Mamukel Gorelašvili. Kuuleme lähemalt supra pidamise ajaloost, traditsioonilistest toitudest, sööme-joome ning muidugi ütleme tooste.  Unenäolist õhustikku aitab luua pandurimängija ja laulja Nika Kvinikadze

Meie supra laualt leiab rikkalikult gruusia maitseid:   

 • külm sakuska ehk baklažaanid pähklitega;   
 • phali assortii, mis koosneb punasest peedist, spinatist, punastest punastest ubadest;  
 • gruusia juustuvalik;   
 • hatšapurid;  
 • kubdarid (lihapirukad);   
 • tbilisuri salat;    
 • šašlõki assortii.   
    

Hind  osaleja kohta ilma veinita 25 eur
Hind osaleja kohta koos veiniga* 40 eur   
*sisaldab 4 erinevat veini (2 valget, 2 punast) ja 1 pits chacha’t  

Registreerun!

 

 • Kell 20-20.45 Filmiõhtu: “Gruusia vaimuliku laulu rüütlid” (Knights of Georgian Chants, Galobis raindebi. Režissöör Nana Janelidze, 2010) 

Traditsiooniline muusika ei ole sageli võõrsil tuntud ja täpselt nii on see ka gruusia vaimulike lauludega. Need inspireerivad muusikalised meistriteosed, mis kannavad enam kui kahe aastatuhande aasta pikkust traditsiooni, on trotsinud raskusi, ületanud tsensuuri ja pidanud teisigi raskeid võitlusi. Gruusia vaimuliku laulu rüütlite lugu saab alguse 19. sajandi vahetusel, mil Vene impeerium kaotas Gruusia kuningriigi iseseisvuse ja Gruusia kiriku autokefaalia. Gruusia traditsiooniliste laulude päästmiseks tuli muusika transkribeerida tavapärastesse noodikirjadesse. Selle erakordse missiooni viisid edukalt ja kirglikult ellu Philimon Koridze ja Estate Kereselidze, kelle igapäevase töö tulemusel sai noodikirjadesse talletatud 5532 rahva- ja vaimulikku laulu ning psalmi. 

Film on gruusia keeles inglisekeelsete subtiitritega. Kestus 45 min. Vaata filmi treilerit!