Alli Laande

ALLI LAANDE

Mind tõi pärimuskultuuri juurde osalemine Milvi Kallaste loodud folkloorirühmas 1989. aastal. Viljandis toimus siis esmakordselt Viljandimaa Virred, kus meie folkloorirühm esines mulgikeelse folkloorikavaga. Samal ajal toimusid Viljandis Kristjan Toropi koolitused folkloorsete tantsude õpetamisest ja osalesin ka nendel. 1990ndast aastast juhendasin Lilli Rahvamaja folkloorirühma Allikas ja sellest ajast olen ka kogu aeg sellel alal ennast täiendanud. Kõige rohkem on mind paelunud mulgi keelemurde rikkused ja selle edasiandmine. Sellega seoses olen omandanud ka mulgi keele rääkimise ja kirjutamise oskuse. Kuna olen folkloorirühmade juhendaja, siis kasutan õppes mulgi regilaulu ja laulumänge, samuti pärimustantse. Olen osalenud Rahvakultuuri Keskuse korraldatud erinevatel mentorkoolitustel.

Mulgi kultuuri arendamiseks, edasiandmiseks ja tähtsustamiseks olen algatanud Mulgimaa laste folklooripäeva ning neid 12 aastat läbi viinud. Olen olnud Mulgi peo projekti autor ja I peo peajuht, III peo stsenaariumi autor ja loominguline juht, õpetajate keeleõppe projekti autor ja läbiviija.

Kõige rohkem rõõmustan ma selle üle kui lapsed ja noored tulevad lustiga kaasa tegema mulgi oma asju ning see, et viimastel aastatel on mulgi kultuuril olnud väga suur edasiminek ja areng.

Olen mitme organisatsiooni nõukogu liige kaasa rääkimaks mulgi kultuuri ja keele arendamisel.