TARTU FOLK – HINGEDEKUU PIDU 

top feature image

TARTU FOLK – HINGEDEKUU PIDU 

Seisame külalisrühmadega Eesti Rahva Muuseumi fuajees festivali lõpuringis. Maatasa tänab kõiki kaugelt tulemast, anname üle kingitused, viimane laul ja oleme valmis kõiki koduteele saatma, kuid … keegi ei lähe. “Me ei taha ära minna,” öeldi naerdes ja pisarad silmas. Võeti hoopis uus laul üles. Tundsime sama – väga kurb oli laiali minna. Teisalt oli see ka märk, et meie festival läks korda ja läks hinge. 

Festivali keskmes on folkloorikogukonnad   

Eestis on palju väga heal tasemel pärimusfestivale – Tartu Folk eristub neist mitmeski mõttes. Festivali keskmes on eelkõige noorte folkloorirühmad, kes esitavad oma piirkonna pärimuslikke laule ja tantse ning teevad seda  võimalikult autentselt. Festival ongi tänuavaldus neile noortele, kes pärimuskultuuriga süvitsi lähevad, mistõttu publikul on võimalus saada rohkelt teavet teiste rahvaste pärimusest.  Tänavusel Tartu Folgil astusid üles möödunud aasta folgilahingus Tartu Folk-Off 2022 osalenud parimad rühmad: Kihnu Pillilapsed (Eesti), Ķocis (Läti), Ratilio (Leedu) ja Perlynka (Ukraina). Need pikaaegsete traditsioonidega koosseisud olid väga pärimusteadlikud, sestap ka erinevatel festivalidel mitmeid auhindu võitnud. Ühised kontserdid andsid palju mõtlemisainet. Et Balti riigid omavad kultuuripildis sarnaseid jooni, on ikka teada, kuid ülipõnev ja ootamatu oli avastada ühiseid kokkupuutepunkte ja sarnasusi ka Ukrainaga. 

Kihnu pillilapsed tutvustasid mardikombestikku. Foto: Peeter Paaver.
Tartu Folk ühendab Tartumaa  

 
Tartu Folk on võtnud oma eesmärgiks pakkuda väljundit ja külalisrühmadega ühist lava ka Tartumaa pärimusega tegelevatele koosseisudele. Festivali põhipäeval Luunjas kohtusid rahvatantsurühmad, pärimusmuusikute koosseisud ja üksikartistid, kapellid ja pilliklubid – üle 15 Tartumaa koosseisu ning koos külalistega ühtekokku pea 250 esinejat.

Tartu Folgi Luunja peol osales pea 250 inimest. Foto: Peeter Paaver.

Lisaks peakontserdile oli võimalus osa saada rahvusvahelisest tantsuklubist, nautida kohvikulaval ülesastuvaid väikekoosseise ning tantsida end hingetuks südaöisel etnodiskol. Seega tegu ei ole vaid kontserdikeskse peoga, vaid publikul on võimalik kaasamise kaudu erinevate rahvuste kultuuripilti vahetult tunnetada ja tajuda. 

Yuliana Debopre, kes õpib pärimust Kiievi Riiklikus Kultuuri- ja Kunstiülikoolis, kirjutab oma Facebooki seinal, et festivali lõppedes oli ta ära õppinud üle 20 uue pärimustantsu Eesti, Läti ja Leedu rühmadelt. 

Lõppkontsert veebis on kõigile kättesaadav  

Tartu Folk toimub siseruumides, mis seab paratamatult piirid publiku arvule. Lahenduseks oli festivali lõppkontserdi ülekanne veebis. Lõppkontserdilt ei puudunud ka Folk-Offile omased väljakutsed, kuid kui varem esitasid rühmad väljakutseid üksteisele, siis tänavu võtsid neid otse-eetris vastu saatejuhid Tuule Pihlap (Folklooriklubi Maatasa) ja Kaarel Pogga (Teater Vanemuine). Lisaks kaunitele lauludele-tantsudele said osalejad tutvustada ka rahvariiete põnevaid detaile. Näiteks saime teada, et leedukate punasetriibulised sokid ei ole sugugi tänapäevane noorte lähenemine rahvariietele, vaid on mitmes eri piirkonnas täiesti traditsioonilised. Meeleolukas festivali lõppkontsert on leitav Tartu Folgi Youtube’i kanalil.  

Sõbrad kogu eluks 

Festival saab läbi siis, kui kõik rühmad on koju jõudnud. Kõige kaugem külaline oli Tartu Folgil Ukraina noorte folkloorirühma Perlynka. “Kirjutage meile, kui koju jõuate,” ütlesime ja lehvitasime Eesti Rahva Muuseumist neile seni, kuni neid enam näha ei olnud. Kaks päeva hiljem saime video lumisest Ukrainast koos teatega, et nende kodulinn Slavuta tervitas neid sireenide ja vaenlase droonidega. Perlynka tänas südamest koos veedetud aja, abi ja turvatunde eest. Perlynka tegeles ka kogu reisil viibitud aja oma käsitöö müümisega, mille tulu annetatakse Ukraina armeele. Täname kõiki, kes Ukrainat toetavad. Ärme väsi! 

Ukraina tüdruk Solomija ja Maatasa tüdruk Lizette. Foto: Iryna Debopre.

Täname kõiki, kes meie festivalil üles astusid, kontserte kuulasid, kaasa tantsisid ja laulsid. Täname kõiki toetajaid! Tartu Folk toimub ka järgmisel aastal, mil Tartu linn tähistab Euroopa kultuuripealinn 2024 staatust.  

Comments are closed.