KULDSED KÄED

KULDSED KÄED

Kuldsed käed on Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvuste töörühma eestvedamisel toimuvate töötubade sari. Kui 2020. aastal viis õpitubasid läbi Natalja Jampolskaja, siis 2021. aastal on juhendajate hulgas mitmeid erinevaid rahvuste esindajaid. Lisaks käsitööle, pakume ka õppimisvõimalusi neile, keda vaimustab kokakunst.

2021. AASTA TÖÖTOAD

06. veebruar, Mari tikandiga helkuri valmistamine, juhendaja Natalia Lill
20. veebruar, Ukraina nuku “Motanka” valmistamine. Koolitaja Tetjana Ivuškina
13. märts, Slaavi nuku “Õnnelik naine” valmistamine. Koolitaja Natalja Jampolskaja
10. aprill, Udmurdi kaelaehte “Monisto” valmistamine. Koolitaja Elena Kirt
08. mai, Udmurdi nõgesesupi valmistamine. Koolitaja Nadi Mush

06. veebruar, MARI TIKANDIGA HELKURI VALMISTAMINE

Pimedal ja külmal talveajal tunneme suurt puudust päikesest – tema soojusest ning valgusest. Päikesemärk on paljude rahvaste oluliseim sümbol, ka maride kultuuris austatakse Päikeseema. Seekordses töötoas valmistame päikesesümboliga kaunistatud helkiva ehte, kasutades selleks marilaste arhailist tikkimistehnikat.
Õpituba viib läbi mari rahvusest moedisainer Natalia Lill.

Osalemine on tasuta, kuid kohtade arv on piiratud!
Palume ennast eelnevalt registreerida: tel. 5841 7638.

2020. AASTA TÖÖTOAD

Tihti arvatakse, et nukud-amuletid on vaid iidsete aegade pärisosa, kuid nad võivad olla kasulikud ka tänapäeval. Paganluse aegadel olid taolised käsitsi valmistatud nukud iseenesestmõistetavalt igas slaavlase majas. Nukke valmistati tähtsate sündmuste ning tähtpäevade puhul. Usuti, et nukud kaitsevad kodu ja koduseid, abistavad majapidamises, tervendavad ja tugevdavad peresuhteid. Rituaalsete nukkude valmistamise traditsioonid on tänaseni säilinud.


Kutsume teid meie töötubadesse «Kuldsed Käed», mida juhendab Natalja Jampolskaja.

Töötoad toimuvad:
Tallinna Keskraamatukogu Võõrkeelte osakonnas (Liivalaia 40).

Töötuba on TASUTA!

 • 25. jaanuar – nukk „Nedolja“ meisterdamine
  Vanemal ajal oli tavaks valmistada nukk „Nedolja“ ehk „halva saatuse nukk“. See nukk sümboliseerib elus toimuvaid halbu sündmusi. Seepärast tehakse seda vaikselt omaette, meenutades kõike seda, millest soovitakse lahti saada. Pärast nuku valmimist toimub „Nedolja“ rituaalne põletamine, et kõigest halvast igaveseks vabaneda.
 • 15. veebruar – nukk „Dolja“ ehk „hea saatuse nukk“
  Kui soovid oma elusaatust paremaks muuta, tuleks meisterdada nukk „Dolja“ ehk „hea saatuse nukk“. Nukule on iseloomulik pikk pats, millest kui oma saatusest saad kinni haarata. Nuku valmistamise ajal tuleb ette kujutada paremat elu, tänada kõige hea eest ja sosistada tema kõrva oma salasoovid.
 • 14. oktoober – nukk „Kolokoltšik“ ehk „kelluke“
  Nukk „kolokoltšik“ ehk „kelluke“, kes ennustab ette häid uudiseid, kuid mitte ainult. Tal on võime neid ka ligi tõmmata. „Kellukese“ omanik on sageli heatujuline ning elu pakub talle küllaldaselt rõõmsaid sündmusi.
 • 29. november – nukk „Na zdorovje“
  «Na zdorovje» ehk „tervendav nukk“ tehakse linastest niitidest, sest linal on omadused, mis aitavad inimestel kiiresti terveneda. Vanasti väärtustati lina väga kõrgelt, arvates, et linased riided vabastavad väsimusest ja kaitsevad tervist.
 • 12. detsember – nukk „Podorožnitsa“
  Nukk „Podorožnitsa“ ehk „teelolija nukk“ kaitseb lähedasi, kes on kaugel reisil.Nukul on pisike kotike, kuhu pannakse kodumaa mulda – see annab jõudu. Vanemal ajal pandi kotti kas viljateri või leivakuivikuid, mida hädaolukorras süüa.