KULDSED KÄED

KULDSED KÄED 2021

Kuldsed käed on Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvuste töörühma eestvedamisel toimuvate töötubade sari. Kui 2020. aastal viis õpitubasid läbi Natalja Jampolskaja, siis 2021. aastal on juhendajate hulgas mitmeid erinevaid rahvuste esindajaid. Lisaks käsitööle, pakume ka õppimisvõimalusi neile, keda vaimustab kokakunst.

Kõiki koolitusi korraldab Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvuste töörühm, toetavad Kultuuriministeerium, Integratsiooni Sihtasutus, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Tallinna Linnakantselei Kodurahu programm.

ARMASTUSEGA MEHHIKO KÖÖKI

Millal: 16. oktoober kell 11-13
Kus: Tallinna Rahvaülikooli õppeköögis (Estonia pst 5, sisehoovis)
Juhendaja: Cristina de la Cruz
Keel: inglise
Osalustasu: 25 eurot

Cocinando con amor. Armastus toiduvalmistamise vastu viib meid mehhiko kööki.
Cristina de la Cruz: “Las ma viin sind päikeselisel päeval ilusasse Mexicosse … on soe hommik, puhub kerge briis. Kaunis linnulaulust rõkkavas aias on kaetud värviline laud imemaitsva lõunaeinega otse mehhiko köögist. Taamal kostub mehhiko muusika”.Cristina on elanud Eestis peaaegu kolm aastat ning osalenud erinevates kultuurilistes tegevustes.

Toidukoolitusel viib ta meid meeliülendava mehhiko köögi rännakule, kus valmistame roogasid, mida oma armsamatega koos nautida! Kohtumiseni! Muchas gracias!

Koolitusele mahub 10 inimest. Koha kindlustab tasutud arve.


ROMADE TRADITSIOONILINE PAELAPUNUMINE

Millal: 30. oktoober kell 11-13
Kus: Tallinna Rahvaülikooli III kr saalis (Vene tn 6)
Juhendaja: Zalina Dabla
Keel: eesti
Osalustasu: tasuta

Romade kultuuris valitseb uskumus, et iga asi omab jõudu. Kas see mõjub inimesele hästi või halvasti, sõltub sellest, milliseid sõnu kasutas ja emotsioone tundis eset valmistav inimene.

Tuntuim romade käsitöö on õnnepael, mida saab kasutada nii käepaela, kui ka kaelakee, jala-, juuste-, pea-, puusa- vms paelana. Selles traditsioonilises paelas ei mängi peamist rolli mitte disain, vaid oskus valida paela punudes õiged sõnad, mõtted ja soovid, paela värv ja kaunistused on alles teisejärgulised. Tihtipeale kasutatakse paela valmistamiseks punast või musta puuvillast niiti, musta värvi puhul ka nahka. Kaunistusena eelistatakse looduslikke kive, kulda või midagi, mis omab inimese elus erilist tähendust või on seotud mõne tema sooviga.

Punutakse ka riideribadest kaunistusi, amulette või talismane – selleks sobivad näiteks pikaaegses kasutuses olnud rõivad, mis on inimesele õnne toonud või talle muul moel erilised. Vahel punutakse paela sisse ka preestri poolt püha veega õnnistatud lapike, mis peaks tooma tervenemist. Samuti põimitakse suurematesse paeltesse taimi või keedetakse valmis paelu koos teatud väge omavate taimedega. Töötoas saab teada muudki huvitavat, mis on seotud paelte punumise ning traditsioonilise romade kultuuriga.


TULEKUL

  • 06. november Elena Kirt “Udmurdi kaelaehe Monisto” (tasuta), Tallinna Rahvaülikoolis (Vene 6, II kr)
  • 13. november Mamukel Gorelashvili “Gruusia toit” (25 eur/inimene), Tallinna Rahvaülikoolis (Estonia pst 5, sisehoovis)
  • 20. november Natalja Jampolskaja “Õnne nukk” (tasuta), Tallinna Rahvaülikoolis (Vene 6, III kr)
  • 11. detsember Muš Nadii “Soome-ugri toit” (25 eur/inimene), Tallinna Rahvaülikoolis (Estonia pst 5, sisehoovis)

2021. AASTAL TOIMUNUD TÖÖTOAD

06. veebruar, Mari tikandiga helkuri valmistamine, juhendaja Natalia Lill.
19. veebruar, Vastlapäev – naiste püha, juhendajad Laura Šmideberga ja Kristi Pumbo.
20. veebruar, Ukraina nuku “Motanka” valmistamine, juhendaja Tetjana Ivuškina.


2020. AASTAL TOIMUNUD TÖÖTOAD