PULMAPÄRIMUSE SEMINAR

PULMAPÄRIMUSE SEMINAR

Aastast 2016 tegutseb Eesti Folkloorinõukogu juures pulmapärimuse töörühm, mille eesmärgiks on kaardistada Eesti erinevate piirkondade pulmapärimust. Töörühm kaasab oma tegevustesse uurijaid, praktikuid ning pulmade korraldajaid.

Pulmapärimuse töörühma aastasündmus on sügisel Pärnus Nooruse Majas toimuv pulmapärimuse seminar, mille publik koosneb valdavalt pulmakorraldajatest, -läbiviijatest ning vanemate pulmakommete huvilistest. Seminaridel teevad ettekandeid uurijad, etnoloogid ning inimesed, kes ise on pärimuspulmasid korraldanud või neil lähedal seisnud.

Eesti pulmapärimuse seminar 2020
18.-19. november
Pärnu Nooruse Maja

Seminari sihtrühmaks on pulmakorraldajad, -huvilised, -uurijad, -eestvedajad. Aastatega on aina rohkem kuulajate sekka ilmunud ka tulevasi abiellujaid, kes enda teadmistepagasit täita soovivad. Huvi Eesti pulmapärimuse vastu on jätkuv. Anname oma panuse selle levitamisel nii pulmade korraldajate kui noorte võimalike abiellujate seas. Käesoleva aasta seminaril keskendume enam pärimuslike pulmakommete praktilisele kasutamisele.

Tänavusel seminaril astuvad üles:
Ahto ja Liisa Kaasik, kes lisaks ülevaatlikule teooriale viivad läbi osalejatega mitmeid erinevaid talitusi ning kombeid.
Tiina Mõttus on hetkel pärimuslikku pulma plaaniv ja ettevalmistav neiu. Ta teeb ettekande oma senisest kogemusest ja tema ettekandele järgneb praktikum-arutlusring koos osalejatega, kus seni olemasolevale ehitatakse koos pulmakorraldajate ja asjatundjatega üles planeeritava pulma kava ja nõuanded.
Liis Burk Lahemaa Pärimuskojast esitleb valminud Eesti pulm trükist ja teeb ettekande viimaste aastate kogemusest pärimuspulmade korraldamisel.
Maret Tamjärv EVM räägib pulmarõivastest ja ruumikujundusest. Lisaks pulmaesemetest üldiselt.


Lisaks praktikale on kavasse sisse toodud ka arutlusringid ja praktikumid erinevatel olulistel teemadel.
Seminaril osalemise tasu on 35€.
Sündmusele registreerumine: liis@parimuskoda.ee

Kolmapäeval, 18. novembril
11.00 – 11.00 Kogunemine, registreerimine
11.30 – 12.00 Sissejuhatus: ülevaade peetud pärimuslikest või pärimuslike
elementidega pulmadest ning üle-eestilisest vanemate pulmakommete uurimusest. Liis Burk.
12.00 – 14.00 Loeng-praktikum Eesti pärimuspulmadest. Liisa ja Ahto Kaasik.
14.00 – 14.30 Lõuna
14.30 – 16.00 Loeng-praktikum jätkub.
16.00 – 17.30 Pärimuspulma ettevalmistus – ettekanne ja praktiliste nõuannete ring koos osalejatega. Tiina Mõttus.

Neljapäeval, 19. novembril
10.00 – 11.00 “Eesti pulm” trükisest ja pärimuspulmade käekäigust ning korraldusest viimastel aastatel. Liis Burk.
11.00 – 12.00 Arutlusring – Pulmauurimuse vajalikkusest. Väljavaated ja võimalused nõukogudeaja pulmapärimuse kogumiseks. Samuti tänapäevase pulmapärimuse kogumiseks.
12.00 – 14.00 Pulmarõivad ja ruumikaunistused, erinevad pulmaesemed. Maret Tamjärv.Seminari kokkuvõte ja tagasiside. Järgmise seminari kuupäevade kokkuleppimine.

Täpsem teave:
Liis Burk, Eesti Folkloorinõukogu pulmauurimise töörühma juht
Kontakt: 55959817; liisburk@gmail.com


Vaata ka: