5 ASJA, MIDA PEAKSID TEADMA SÕLGEDE HOOLDAMISE KOHTA

top feature image

5 ASJA, MIDA PEAKSID TEADMA SÕLGEDE HOOLDAMISE KOHTA

Eesti sünnipäeva eel on ikka paslik vaadata üle oma rahvarõivaste juurde kuuluvad ehted ning need särama lüüa. Millised meetodid sõlgede hoiustamiseks ja hooldamiseks õiged on, selgitab ehtemeister Heikki Puhk. 

Kuidas on õige sõlgi hoiustada?  

Ehteid võiks hoida õhutatud puukarbis pehme riide vahel või ka riidest kotis. Hea on kuiv ja jahedam keskkond. Metallist karbis (nt küpsisekarbis) võiks kasutada nö kuivatuspakikesi, mis on tavaliselt tööriistu, kotte ja jalanõusid ostes kaasa pandud. 

Sõled võivad karbis olla ka üksteise peal, kuid parem on need paigutada eraldi. Horisontaalselt asetatuna võtavad need küll rohkem ruumi, kuid nii on alati hea ülevaade oma kogust. 

Vale hoiustamise korral oksüdeeruvad hõbeehted kiiremini tumedaks. 

Öeldakse, et peale kandmist peaks ehte niisketelt riietelt kohe eemaldama, et vältida riiete määrimist ja ehte oksüdeerumist. Samas on oksiid see, mis sõlgede reljeefse mustri esile toob. Kuidas mõista, kas oksüdeerumine on ehtele hea või halb? 

Oksüdeerumine pole halb. Enamus sõlgi on osaliselt oksüdeeritud, et kujutised tõuseksid esile. Vanasti, kui head oksiidi polnud saada, oksüdeeriti hõbesõlgi ka kuivkäimlas. Tänapäeval saab neid kunstlikult oksüdeerida. Protsess on mõlemal juhul sarnane ja tavakasutaja ei tee tulemustel vahet. Kunstlik oksüdeerumine on lihtsalt tunduvalt kiirem kui looduslik. 

Kuidas ja kui tihti sõlgi puhastada või hooldada?  

Mida rohkem metallist valmistatud ehteid kanda, seda ilusamad need välja näevad, kuna kangas poleerib neid iga kord. Ehte kõrgemad pinnad puhastuvad üldjuhul kandmisel heledamaks ja löövad läikima.  

Hõbeesemed tuhmuvad kokkupuutel higi, niiskuse ja mereveega, samuti sibula, tomati ja munade läheduses. Tumedaks muutumise (oksüdeerumise) vältimiseks on ehteid hea peale kasutamist pehme flanellist lapiga õrnalt pühkida. Ehete mustusest puhastamiseks on kõige parem vahend soe vesi tilga nõudepesuvahendi ja nuuskpiiritusega ning hambahari. 

Kui varasemal ajal sõlg poriseks sai, küllap pesti neid siiski käepäraste vahenditega.  

Ehtemeister Heikki Puhk. Foto: Erakogu

Hõbeda puhastamiseks leiab internetist väga erinevaid viise. Kas mõni neist võib olla sõlgede jaoks ka hukatuslik? 

Osaliselt oksüdeeritud sõlgede jaoks ei sobi sooda, (soola), fooliumi ja kuuma veega puhastamine. See muudab need harjumuspäratult heledaks, sest sellise meetodiga puhastatakse kogu oksiid maha ja reljeefsus kaob ära. Oksiid hõbedal on sama, mis rooste raual – kui see ära puhastada, jääb auk järele. Sellisel juhul aitab sõlge ainult igapäevane kandmine ja niimoodi 100 aastat järjest. Või kunstlik oksüdeerumine. 

Niisamuti ei sobi hõbesõlgede puhastamiseks hambapasta ja muud abrasiivsed vahendid, sest need tekitavad pinnale mikrokriime. Pasta koguneb ka ehte süvenditesse ja tekitab sinna kihi, mida enam ära ei saa.  

Kuidas ma tean, mis materjalist sõlg mul kodus on?   

Raua ja vase puhul võib seda täheldada riietelt – need määrivad valge särgi ära. Hõbedast sõlel on üldjuhul aga hõbedast nõel ja kinnitused. Rauast nõela saab alati vahetada mitte roostetava ja määriva nõela vastu, mis on ka tugevam. 

Kui ise sõle parandamisega hakkama ei saa, siis tasub ikka meistri poole pöörduda! 

SÕLGEDE KIIRABI: Folkloorinõukogu soovitab Eesti Rahvusehe OÜ, Heikki Puhk (5209404, hp.au@mail.ee).  

Comments are closed.