JAAK JOHANSON: “PÄRAST VÄRAVAMÄNGU ON TUNNE, ET ÕHK ON PUHTAMAKS LAULDUD.” 

top feature image

JAAK JOHANSON: “PÄRAST VÄRAVAMÄNGU ON TUNNE, ET ÕHK ON PUHTAMAKS LAULDUD.” 

Jaak Johanson: “Pärast väravamängu on tunne, et õhk on puhtamaks lauldud.”

Väravamängu algataja ja eestvedaja Jaak Johanson on öelnud Ööülikoolile antud intervjuus, et väravamäng sündis vajadusest leida õiget olekut regilauludele – pole need ju mõeldud esinemiseks, kusagil niisama laulmiseks. Regilaule võib ju laulda ringi kõndides, nagu seda tegid ka meie esivanemad.

Mis on Väravamäng?

Esimene Väravamäng toimus aastal 1987. Mis selle müstilise nime taga peitub? Tallinna vanalinnas on kaheksa väravat, mida läbi käies saab ajaloolisele linnale kena ringi peale teha. Traditsiooniliselt peatutakse iga värava juures, kuulates Ott Sandraku mahlakaid tagasivaatelisi pajatusi inimeste, linna ja väravate kohta. Läbi kevadise õhu ühe värava juurest järgmiseni jalutades lauldakse pikki mütoloogilisi jutustavad laule. See kõik kokku ongi väravamäng. Et teekond väravate vahel on väga suur, võib pikkadest lauludest lausa purju jääda. Läbi aegade on eestlauljateks olnud Celia Roose, Riina Roose, Mikk Sarv, Siim Sarv, Johansonid, Tuule Kann, Meelika Hainsoo ja paljud teised. Väravamäng kestab tavaliselt 3-4 tundi.

Nagu Jaak Johanson tavatses öelda, siis pärast Väravamängu on taas tunne, et linn on jälle enda omaks lauldud, tagasi võidetud, õhk on puhtamaks saanud. Jaak pani ka südamele, et Väravamängu idee ei ole patenteeritud – igaüks, kes soovib, võib seda tegevust jätkata külades, metsades ja väljadel jalutades. Kellele mõte meeldib, tehku järele! Ja meie teemegi! Seda nii Jaak Johansoni mälestuseks kui armastusest ja austusest meie esivanemate vastu.

Väravamäng Päritud Väärtuste Ööpäeval Võrumaal

11.-12. juunil toimub Võrumaal Päritud Väärtute Ööpäev, kus alustame pühapäeva varahommikut rännakuga maalilises Ööbikuorus jalutades ning regilaule lauldes. Laule võtab eest Meelika Hainsoo, teejuhiks on Aigar Piho.

Lisaks Väravamängule kuuleme ööpäeva jooksul põnevaid ettekandeid võru keelest ja meelest, rahvariietest, ristimetsadest ja surmakultuurist, suitsusaunast, Teppo lõõtsa fenomenist, laulame regilaule ning valmistame kohalikku toitu.

Täpsem info ja registreerumine: https://folkloorinoukogu.ee/2022-vorumaal/

Foto: ekraanitõmmis Väravamängust, mis toimus Tallinna Vanalinnas.

Comments are closed.