TARTU FOLK-OFF 2021 VÕITJA ON LÄTI FOLKLOORIRÜHM KOKLE

top feature image

TARTU FOLK-OFF 2021 VÕITJA ON LÄTI FOLKLOORIRÜHM KOKLE

21. novembril toimus rahvusvaheline veebisaade Tartu Folk-Off 2021, kus omavahel asusid võistlustulle Šotimaa, Soome, Leedu, Läti ja Eesti folkloorirühmad. Võistlusele eelnes viienädalane väljakutsete esitamise aeg – ära tuli õppida teise riigi laul ja tants. Eestit esindasid Folk-Offil Rahvakunstiselts Leigarid ja Rahvatantsuansambel Leesikad. Kui eelmisel aastal oli saade vaadatavuselt pigem eestikeskne ja vaatajaid viiest riigist, siis sel aastal oli vaatajaid juba 12 riigist ning eriti suur huvi saate vastu oli Lätis.

Eetris on Leigarid, foto: Kaarel Kõvatu
Eetris on Leesikad, foto: Kaarel Kõvatu

Folkloorirühmasid hindasid nii publik, osalejad kui ka žürii, kuhu kuulusid Tartu Folk-Off 2020 II koha võtjad – Läti ansambli Teikas Muzikanti liikmed. Peaauhinna viiski koju Läti koosseis Kokle, kes sai nii üldvõidu kui Eesti Folkoorinõukogu ja Tartu kooliõpilaste eripreemia. Žürii esimees Katrīna Feldmane kiitis kõiki pühendumise eest ning andis Teikas Muzikanti nimel maksimumpunktid Leesikatele, kes jäid lõpuks Kokle kõrval üldarvestuses teisele kohale. Lisaks pälvisid Leesikad Eesti Pärimusmuusika Keskuse eripreemia. Leesikaid juhendab Kristiina Siig. 

Eesmärgiks noortevaheline pärimuse jagamine

Kuigi Tartu Folk-Offi puhul on tegu võistlusega, ei ole see saate peamine eesmärk. Korraldajate sooviks on kutsuda pärimusega tegelevaid noortekoosseise üle Euroopa üksteisega suhtlema ning oma pärandit jagama. Otsesaates ühenduti Zoomi vahendusel koosseisude esindajatega, kel oli võimalik üksteise sooritusi hinnata, tagasisidestada ja küsimusi küsida. Kõige keerulisemaks peeti enamasti võõras keeles laulmist. Kokle küsimusele “Mis oli läti keeles kõige keerulisem sõna?” vastasid Leesikad, et ühte sõna on raske valida, sest 60% tekstist oli keeruline. Väljakutseid pakkusid ka tantsusammud. Leedu folkloorirühm Dolija sõnul pidid nad tantsu joonistest arusaamiseks vaatama videot 40 korda ning šotlastel oli samal ajal raskusi leedu tantsuvõtetega. Samas tuli välja, et Šotimaal on olemas sarnase rütmika ja sammudega tants, mis seoti ka oma etteastesse. Seega täitis saade oma peamist eesmärki – õppida teineteiselt ja märgata kultuuride eripärasid ning sarnasusi.  

Tartu Folk-Offi vaatas otse-eetris nii Youtube’i kui Facebooki vahendusel üle 2000 inimese ja pea sama palju on tänaseks saadet ka järele vaadatud. Facebooki statistika andmetel oli vaatajaid kõige rohkem Eestist ja Lätist, kuid palju vaadati ka Leedust ja Soomest. Veel olid riikidest esindatud nt Rootsi, Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, Suurbritannia, Ameerika Ühendriigid ja Kanada.

Eksperiment kinnitab kanda

Tartu Folk-Off toimus juba teist aastat ning kui esimene aasta oli pigem eksperiment, siis teine saade tõestas, et formaat toimib ning on põnev nii osalejaile kui vaatajaile. Kuigi Folk-Off ei asenda kindlasti päris festivali ja vahetut suhtlust, on saatel omad plussid – suurem rahvusvahelisus, rohkemaarvulisem publik, laiem geograafiline haare. Ühtlasi pakub saade ka võimalust minna süvitsi teise riigi kultuuripärandiga – uurida allikaid, õppida tantse, laule rahulikus tempos ja samas lahendada väljakutse loovalt. Kuna jätkuvalt ei ole võimalik ette ennustada, millised on koroonapiirangud järgmisel sügisel, on korraldajarühm Folklooriklubi Maatasa otsustanud, et tuleval aastal toimub taas veebipõhine folgilahing. Juba praegu on olemas folkloorirühmad kolmest riigist, kes sel aastal saatesse ei mahtunud, kuid on avaldanud soovi osaleda järgmises saates. Eesti rühmadele, kes tunnevad huvi saates osalemise vastu, soovitame kindlasti hoida pilk peal meie kodulehel tartufolk.ee ja Tartu Folk-Off 2021 Facebooki lehel, kuhu õige pea uut infot lisandumas. 

  • Tartu Folk-Off 2021 I koht (rahaline preemia 500 eurot) – Kokle (Läti)
  • Tartu Folk-Off 2021 II koht (rahaline preemia 300 eurot) – Leesikad (Eesti)
  • Žürii lemmik – Leesikad (Eesti)
  • Publikupreemia (OÜ Mahetark) – Ratilėlis (Leedu)
  • Koolide žürii eripreemia (RemedyWay OÜ) – Kokle (Läti)
  • Eesti Folkloorinõukogu eripreemia – Kokle (Läti)
  • Eesti Pärimusmuusika Keskuse eripreemia – Leesikad (Eesti)
  • Eesti Rahva Muuseumi eripreemia – Leigarid (Eesti)
  • Noortepreemia (Nopri Talumeierei OÜ) – Motoran Säpäkät (Soome) ja Ratilėlis (Leedu)
  • Eripreemia austuse ja pühendumisega tehtud vastastikuse koostöö eest (Tamme talu ürdiaed) – Dunedin Dancers (Šotimaa) ja Dolija (Leedu)
  • Korraldajate eripreemia Folklooriklubi Maatasa lemmikule (Grüne Fee) – Putni (Läti)

Täname kõiki osalejaid väga toredate videote eest! Täname oma väga häid koostööpartnereid ja õnnitleme võitjaid! 

VAATA SAADET!

Saadet toetasid: Tartu Linnavalitsus, Luunja Vallavalitsus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvakultuuri Keskus. 

Kohtumiseni järgmisel aastal!

Halliki Pihlap , folklooriklubi Maatasa

Comments are closed.